Polska Muzyczna Tygodniówka i jej goście sceny muzycznej

Już dzisiaj na antenie irlandzkiego radia NEAR.FM zagości kolejna audycja z cyklu Polska Muzyczna Tygodniówka (Polish Weekly).

Program Tomasza Wybranowskiego pojawia się w tej stacji od 2006 roku, a producentką jest Katarzyna Sudak. Audycja jest dodatkowym źródłem informacji dla Polaków w Irlandii, a jednocześnie kopalnią wiedzy o muzyce, którą starannie dobiera prowadzący.

Redaktor Tomasz Wybranowski postanowił jednak wprowadzić nowe elementy, poszerzyć i rozwinąć program, więc znalazło się tam też miejsce dla profana muzyki, którą dyrektor muzyczny Radia Wnet próbuje w niektórych wtłoczyć, czyli dla mnie.

Na falach eteru stacji Near.fm słuchać można, ustawiając radio na częstotliwość 90.3 FM, a za pośrednictwem internetu, w całym kraju i na świecie.

Na dzisiejsze wydanie Muzycznej Polskiej Tygodniówki zapraszają Katarzyna Sudak, Tomasz Wybranowski i Bogdan Feręc.

Link do słuchania wielonarodowego radia NEAR.FM>>>

W czerwcu 2006 roku po raz pierwszy wyemitowano „Polską Tygodniówkę”. Debiut programu przypadł na gorący czas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Niemczech. Smaczku programowi dodawał fakt, że na żywo łączyli się realizatorzy programu ze Stanisławem Bobkiewiczem, członkiem zarządu PZPN, który relacjonował wydarzenia na boisku podczas gier z Niemcami i Ekwadorem.

Dobra, bo polska muzyka i goście…

Słuchacze programu „Polska Tygodniówka” (początkowo zawsze w środę o 21.00. w radiu Near Fm, od lutego. 2009 od 20.30, zaś od marca 2011 roku od godziny 10:00 czasu dublińskiego) mogą posłuchać starannie wyselekcjonowanej polskiej muzyki rockowej i pereł klasyki światowej. Okazuje się, że „Polska Tygodniówka” słuchana jest i w Polsce. Świadczą o tym maile i rzadkie (ale zawsze) telefony od słuchaczy. Bardzo często o swoich karierach, nagraniach, filozofii życiowej i przemyśleniach mówią same gwiazdy. Tak było w przypadku m.in. grupy De Mono i Andrzeja Krzywego, zespołu Big Cyc, Jacka Jędrzejaka „Dżej Dżeja” i Krzysztofa Skiby, Andrzeja „Kobry” Kraińskiego i zespołu Kobranocka, grupy Myslovitz („Styczeń z Myslovitz”), Grzegorz Markowski i Perfect, Jarka Janiszewskiego z grupy Bielizna oraz Jerzego Durała i grupy Ziyo. Na antenie „Polskiej Tygodniówki” gości cyklicznie, tuż przed kolejnymi finałami WOŚP charyzmatyczny Jurek Owsiak. Częstym gościem na antenie jest Krzysztof Schramm – prezes Towarzystwa Polsko – Irlandzkiego i wybitny poeta polski Juliusz Erazm Bolek.

Ponad 16 lat w irlandzkim eterze „Polskiej Tygodniówki” to 700 premierowych audycji i dziesiątki świątecznych zrealizowanych w innych godzinach niż zwykła pora nadawania programu. Tak stało się w Wigilijny wieczór 2008, kiedy zagrałem specjalny program ku pamięci Tomasza Beksińskiego.

Kilkanaście lat programu dało ponad 980 wywiadów z 473 gośćmi, przeszło 300 korespondencji z Polski i Irlandii, ponad 700 informacji i porad dla Polaków mieszkających na Zielonej Wyspie. Minione lata to owocna współpraca z redakcją Kuriera Polskiego, ogólnopolskiego tygodnika Przegląd, dwutygodnika Praca i Życie Za Granicą. Relacje i korespondencje redaktorów „Polskiej Tygodniówki” gościły m.in. w Polskim Radiu (m.in. Trójka), Radiu Vox, WaWa i Eska. A obecnie, regularnie pojawiamy się w sieci Radia Wnet: Warszawa, Kraków, Wrocław, Białystok, Szczecin, Łódź, Bydgoszcz i Lublin.

W 2007 roku Telewizja Polonia zrealizowała krótki film dokumentalny o twórcach programu.

„Ta audycja jest kierowana do naszych rodaków w Irlandii i to oni w 90 procentach podpowiadają nam co chcą usłyszeć muzycznie i informacyjnie w naszym programie.” – dodają nasi radiowcy.

Audycji „Polska Tygodniówka” można słuchać w każdą środę po godzinie 19:00 na antenie Radia NEAR fm, na fali 90.3 fm (całe county Dublin). Także w Internecie – strona www.nearfm.ie – zakładka „livestreaming” oraz klikając www.mogulus.com/near90fm

Natomiast w każdą środę zapraszamy z Tomaszem Wybranowskim, do programu Studio 37 i każdy piątek o poranku do Studia Dublin W Radiu Wnet.

Tomasz Wybranowski – Radio Wnet, Studio 37

Bogdan Feręc – Studio 37

Zdjęcie archiwalne Tomasza Wybranowskiego ze zbiorów Sławomira Orwata – wydawcy bloga Muzyczna Podróż i redaktora muzycznego w Radiu Wnet.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
7 funkcjonariuszy Ga
Omicron zdominuje za
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська