Połowicznie oczyszczona Irlandia

Zanieczyszczenie powietrza spadło, chociaż w ogóle tego nie odczuwamy, ale wyliczenia pokazują, że oddychamy mniej zanieczyszczonym powietrzem.

Od połowy marca obowiązują „covidowe” ograniczenia, czyli mniej w Irlandii na drogach samochodów, których do niedawna poruszało się zaledwie 15%. To spowodowało jednak zmniejszenie emisji spalin, a jak wskazują dane, zanieczyszczeń było o 50% mniej. Mniejszy był również ruch samolotowy i mniej jeździło po Irlandii pociągów, co w efekcie dało tak gwałtowny spadek zanieczyszczenia w niezwykle krótkim czasie.

Badania prowadzone były przez Marine and Renewable Energy Ireland (MaREI), czyli centrum badawcze energii, klimatu i morza, które znajduje się na University College Cork (UCC), a oparte zostało na modelach naukowych.

Analizy wykazały, że statystyczny użytkownik samochodu osobowego, który dojeżdża do pracy, spędza w nim 28,2 minuty, czyli w obie strony około jednej godziny, natomiast w tygodniu łącznie daje nam 5 godzin. Do tego należy dołączyć dane, iż w Irlandii 40% zużywanej energii, stanowi ta, zużywana w transporcie, a samochody na wyspie emitują prawie dwa razy więcej zanieczyszczeń, niż samoloty, które w normalnym okresie latają nad Zieloną Wyspą. Każdego roku 1/3 podróży to te do pracy i szkoły, co daje w przeliczeniu na wszystkich uczniów w Irlandii dystans 7 milionów kilometrów.

Ciekawie jest również w przypadku zużycia energii elektrycznej, bo każdego dnia od chwili wprowadzenia blokady, gospodarstwa domowe zużywały tyle energii, co w normalnym okresie w dni weekendowe. Co ważne, zapotrzebowanie gospodarstw domowych od 15 marca tego roku spadło od 5 do 10 procent, w stosunku do prognoz zakładów energetycznych, więc i to przełożyło się na niższe zanieczyszczenie.

Na marginesie można dodać, że wszystkie loty, jakie odbywają się w Irlandii, odpowiadają za 3,3 miliona ton emisji dwutlenku węgla rocznie, czyli mniej więcej tyle, jaką ilość wyemituje do atmosfery jeden statystyczny samochód osobowy, po okrążeniu naszej planety 363 tysiące razy.

Bogdan Feręc

Źr: MaREI

Polska-IE: Udostępnij...
Od jutra nie kupisz
Wybran, czyli klaps
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish