Półoficjalne: Nie ma przesłanek, by ograniczenia zniesiono 5 maja

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu padły bardzo ważne słowa, a dotyczą ograniczeń koronawirusowych i dalszego obowiązywania przepisów pandemicznych.

Premier Leo Varadkar i minister zdrowia Simon Harris poinformowali gabinet, iż nie ma obecnie przesłanek, aby znieść ograniczenia, ponieważ poziomy zachorowań w kraju, nadal są wysokie. Szef gabinetu i minister zdrowia konsultowali się dzisiaj przed spotkaniem rządu z Narodowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego, a ciało to, nie wydało pozytywnej opinii o możliwości zniesienia ograniczeń, więc na tej podstawie przygotowano informację dla ministrów.

Premier Varadkar zapewnił swoje koleżanki i kolegów z rządu, iż przed piątkową informacją o ewentualnych zmianach w ograniczeniach, ponownie spotka się z Narodowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego i również zasięgnie opinii w tej sprawie.

Ministrowie ze zrozumieniem przyjęli informację premiera, a i wyrazili opinię, że w niektórym sektorom gospodarki, przynajmniej obecnie, nie można wydać zezwolenia na powrót do działania, gdyż zagraża to zdrowiu publicznemu. Ministrowie przyznali jednak, iż pewne ograniczenia można złagodzić, ale zaznaczali, że nie mogą być to zniesienia, a jedynie łagodniejsza forma obostrzeń.

W sprawie wypowiadał się także minister zdrowia Simon Harris, który uważa, że tuż po weekendzie, będzie można „nieznacznie złagodzić jedno lub dwa ograniczenia”, ale z całą pewnością nie będzie rekomendował zdjęcia z kraju blokady.

Premier Leo Varadkar zapewnił ministrów, iż oni pierwsi ujrzą pełny plan stopniowego wychodzenia Irlandii z ograniczeń, a w tym nakreślone będą poszczególne kroki, które realizowane mają być w zgodzie z sytuacją pandemiczną w kraju. Varadkar przypomniał, że w plan nie zawiera żadnych konkretnych dat, a działania określi informacja o zachorowaniach.

Po piątkowym posiedzeniu, premier Leo Varadkar i minister zdrowia Simon Harris, na specjalnej konferencji prasowej, poinformują społeczeństwo o dalszych działaniach i przedstawią swój plan odblokowywania wyspy.

Plan podzielony jest obecnie na cztery etapy, a każda faza wprowadzana będzie, co dwa lub trzy tygodnie, o ile na takie kroki pozwoli sytuacja epidemiologiczna kraju, dodał premier Varadkar.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Uwaga! Susza – Iri
W czasie zarazy Radi
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish