Polityków powinno się wywalić na zbity pysk

Od lat widać zapaść polityki, nie tylko tej w skali mikro, więc na poziomie lokalnym, ale i tej dużej oraz wielkiej, czyli krajowej i światowej.

Potwierdzenie przychodzi obecnie z naszego irlandzkiego podwórka, bo wiceministrowie się buntują i żądają, aby i oni mogli mieć liczne grono doradców. Obecnie, jak twierdzą, ministrowie w rządzie Micheála Martina, ale i koalicyjna śmietanka, zawłaszczyli wszelkie możliwe stanowiska doradców, a dla wice, nie zostało już urzędów, by podeprzeć się doradcami. Wiceministrowie wyrażają swoje niezadowolenie, że to w sposób znaczny utrudnia im pracę, więc nie mogą w pełnić swoich funkcji w odpowiedni sposób.

Wice i doradcy to jedna strona medalu, zawłaszczenie doradców przez ministrów druga, ale jest i trzecia, więc tą się zajmijmy.

Nie od dzisiaj twierdzę, że polityką zajmują się nieodpowiednie osoby, a o ile któ®eś z ugrupowań już wygra wybory, otrzyma mandat do tworzenia gabinetu, to rozdaje stołki swoim, nawet potencjalnie niezrównoważonym psychicznie. Takie podejście do sprawy wskazuje jednak, że nieważne stały się w polityce wiedza, znajomość zagadnienia, a i problematyki zarządzania w niewielkim choćby zakresie, bo skoro jest się zaufanym wodza, to można liczyć na jakieś stanowisko.

Na co jednak liczą osoby, które nie znają się na niczym, więc poszły do polityki, a ta dała im eksponowane stanowiska, czyli ministrów i ich zastępców?

Cóż, chyba na to, że swoją niewiedzę i ignorancję, zasłonią, jeżeli zatrudnią sobie doradców, więc fachowców z dziedzin, którymi akurat przyszło im kierować. To jakże dobrze widoczne jest w Irlandii, gdzie karuzela rządowych stanowisk jest obserwowana od czasu do czasu, a minister lub wice, raz rządzi zdrowiem, a raz budownictwem, a raz nawet sprawiedliwością.

Jak to możliwe – zapyta dociekliwy, a możliwe, jak widać, jest, bo skoro można mieć doradcę, to i nie trzeba się znać na kierowanym przez siebie resorcie.

A może należałoby wywalić na bruk tę całą polityczną brać, dać w rządzie robotę fachowcom, więc autorytetom w dziedzinie np. gospodarki, zdrowia, przemysłu i edukacji, by ten i inne kraje, przestały być prywatnymi folwarkami opcji aktualnie, acz przechodnio rządzącej?

Ministrowie i wiceministrowie, bez gruntownego przygotowania do zarządzania resortami, które otrzymali…

MUSZĄ ODEJŚĆ!!!

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia potrzebuje
„Koroinawirusowe b
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian