Politykom brakuje odwagi

Kwestia „Zero Covid”, co jakiś czas powraca do przestrzeni publicznej i tak dzieje się teraz, a ekspert ds. zdrowia publicznego, zarzuca politykom najwyższego szczebla, iż są małego kalibru.

Wg dr Gabriela Scally, pełne zakończenie pandemii Covid-19 w Irlandii, jest możliwe i to w całkiem krótkim czasie, o ile będziemy mieli polityków, jacy kiedyś, doprowadzili do porozumienia i pokoju na wyspie. Dr Scally wypomniał też najwyższym władzom państwowym, że trzecią falę pandemii przewidywano już w początkach grudnia i ostrzegano wtedy gabinet, iż aby tego uniknąć, musi wprowadzić ostre środki bezpieczeństwa zdrowotnego, w tym pełną blokadę kraju.

Chodziło wtedy głównie o zamknięcie granic, więc wyłączenie ruchu międzynarodowego, który zwiększył implementację wirusa do Republiki, w tym jego bardziej zakaźnych odmian. Co podkreślił ekspert i członek Independent Scientific Advocacy Group, ważne w tym działaniu było zamknięcie granicy z Irlandią Północną, ale tak się nie stało. Wielu podróżnych z całego świata, przez Belfast, przedostało się na Południe, więc tą drogą przeniesiony został wirus, a program „Zero Covid”, zniszczony decyzją rządu.

Dr Gabriel Scally mówił też o rozczarowaniu irlandzkimi politykami, którzy twierdzili, że takie podejście, czyli „Zero Covid”, jest niemożliwe. Nie jest niemożliwe, to ludzie, posługujący się takimi stwierdzeniami, odpowiedzialni są za uniemożliwienie stłumienia pandemii – dodał ekspert. Słowa te skierowane zostały w prostej linii do premiera Martina, który w środę stwierdził, że „rząd nie może wprowadzić strategii „Zero Covid””. Przeciwnicy takiego podejścia, jakie prezentuje gabinet, twierdzą, że eliminacja SARS-CoV-2, jest możliwa i pozwoli na powrót do normalnego życia, a i doprowadzi do pełnego otwarcia gospodarki.

Pogląd Independent Scientific Advocacy Group jest taki, aby w pierwszej fazie eliminacji wirusa, zamknąć cały kraj, stłumić wszelkie jego ogniska, a następnie stopniowo znosić ograniczenia. Jedynym, które pozostałoby na dłużej, to izolacja graniczna Irlandii z wyłączeniem ruchu towarowego. Gdyby tak właśnie postępowano, najlepiej od początku, pandemię na Zielonej Wyspie, dawno mielibyśmy za sobą i prowadzili normalne życie, chociaż tylko w ramach tego kraju. Moglibyśmy wtedy czekać i spokojnie obserwować, co dzieje się na kontynencie europejskim i na całym świecie. Irlandia ma takie możliwości nadal, ale nie ma osób, które podejmą odważne decyzje.

Bogdan Feręc

Źr: ISAG

Polska-IE: Udostępnij
Mogą być problemy
Nie będzie obowiąz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian