Politycy zaczynają tracić poparcie społeczne

Nastroje w społeczeństwie zaczynają się radykalizować, większość mieszkańców Irlandii denerwuje się podniesieniem lub nawet zapowiedzią podniesienia poziomu ograniczeń, a to odbija się na popularności ugrupowań politycznych oraz na liderach partii.

Ostatni sondaż Irish Times, który przeprowadziła pracownia Ipsos MRBI ujawnił spadek poparcia dla rządu, ale i wszystkich głównych liderów ugrupowań. Najgorzej sytuacja przedstawia się w przypadku szefa Zielonych, bo poparcie dla Eamona Ryana, obniżyło się o 13 proc., zatrzymując na 27 procentach.

Równie źle kształtuje się sprawa premiera Micheála Martina, a przywódca Fianna Fáil utracił 7% poparcia i może liczyć na 39% osób, które zadowolone są z jego pracy. Mary Lou McDonald także straciła na popularności, co dało jej spadek poparcia na poziomie 3% i ogólny wynik zadowolenia społecznego zamykający się 46-procentową grupą zadowolonych z jej działalności. Na koniec wicepremier Leo Varadkar i przywódca Fine Gael, stracił od ostatniego badania 10% ze swojego grona zadowolonych, ale wciąż pozostaje najbardziej popularnym politykiem w kraju, a zadowolonych z jego pracy jest 65% respondentów.

W przypadku oceny ugrupowań politycznych, mamy zauważalny poziom zachwiania, a to także łączy się z działaniami ugrupowań politycznych, które pracują w stanie zagrożenia powrotem epidemii. Osoby biorące udział w badaniu stwierdzają, że część działań polityków jest nieodpowiednia do czasu, w jakim się znaleźliśmy, a kolejni są zdania, iż działania inicjowane przez ugrupowania, są odpowiednie o potrzebne w tej chwili.

Niemniej jednak wpływa to na poparcie dla samych ugrupowań i lider sondażu, Fine Gael, traci obecnie 2%, zatrzymując 35% poparcia. Fianna Fáil ze wzrostem o 3%, co dało jej 17% osób popierających, a i rośnie poparcie dla Sinn Féin, które może liczyć na 4% elektoratu więcej, co oznacza poparcie na poziomie 29%.

Green Party nie ma się z czego cieszyć, albowiem notuje 8-procentowy spadek popularności i ma obecnie 4% poparcia społecznego, co oznacza, że dokładnie tyle samo, co Labour Party. Posłowie niezależni zebrali 11% ocen pozytywnych, więc właściwie pozostali przy poprzednim wyniku.

O 4% spadła satysfakcja z pracy rządu i gabinet może cieszyć się teraz popularnością na poziomie 41%.

Badanie przeprowadzone zostało na reprezentatywnej grupie przekraczającej 1200 osób pełnoletnich, a prowadzono je od 3 do 6 października w 120 lokalizacjach odpowiadających okręgom wyborczym. Błąd statystyczny w tym przypadku wynosi 2,8%.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Albo zaostrzenie zas
Koronawirus zmniejsz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian