Politycy z takimi samymi emeryturami
Irlandzkie przepisy emerytalne, faworyzują obecnie niektóre grupy pracowników, a ci, mogą cieszyć się po przejściu w stan spoczynku zawodowego, znacznie wyższymi emeryturami.
Czas zmienić te dyskryminujące inne grupy pracowników przepisy, więc politycy i urzędnicy państwowi, po przejściu na emeryturę, powinni otrzymywać dokładnie takie same świadczenia, jak pracownicy innych sektorów, w tym całego sektora prywatnego.
O zmianie, jaka jest obecnie propozycją doradców emerytalnych, powinno się zacząć rozmawiać, gdyż znakomita większość osób, które przez całe życie uczciwie pracowała, może liczyć jedynie na tygodniową emeryturę w wysokości 249 € plus dodatki, nie zaś świadczenie, obliczane, jako procent od wysokości dochodów i zgromadzonych oszczędności emerytalnych.
Faworyzowanie tych grup pracowniczych, więc polityków oraz urzędników, powinno się stać częścią reformy emerytalnej w Irlandii, co wyrówna zasady dla wszystkich zatrudnionych.
Mówi się też, że sama emerytura państwowa, jest już teraz zbyt niska, więc osoby, które zatrudnione były w sektorach o niskich płacach, nie są w stanie zgromadzić odpowiednio dużych kwot na ich kontach emerytalnych, by w następstwie przejścia na emeryturę, od tych obliczać świadczenie emerytalne. Z tego wynika, iż wypłacana emerytura, powinna być podniesiona, a jednocześnie, reforma świadczeń emerytalnych powinna iść w kierunku całkowitej zmiany, by świadczenia w jesieni życia, były wystarczające do utrzymania.
Można to uzyskać przez stopniowe podnoszenie podatku PRSI, a dodatkowo, bez zbędnych formalności, każdy z zatrudnionych, powinien mieć prawo do decyzji, iż to on będzie regulował wysokość tej daniny, więc w dowolnym okresie zatrudnienia, podnieść lub obniżyć wysokość składki PRSI, chociaż z wyznaczonym minimum.
Powinno znieść się też limity oszczędności w zakresie kwot emerytalnych, które dotyczą większości pracowników sektora prywatnego, co pozwoli na gromadzenie większej ilości pieniędzy na przyszłe emerytury.
Nie proponuje się natomiast zmian w prywatnych zasadach emerytalnych, a te, pozostać miałyby bez zmian.
Bogdan Feręc
Źr: Independent