Politycy Fianna Fáil byli we Lwowie

Europoseł Billy Kelleher i senator Timmy Dooley – wiceprzewodniczący unijnego ugrupowania politycznego ALDE, przebywali wczoraj we Lwowie, gdzie rozmawiali z burmistrzem Andrijem Sadowym i gubernatorem obwodu lwowskiego Maksymem Kozyckim.

Podróż odbyła się na zaproszenie członka Ukraińskiej Partii Ludowej, której liderem jest Wołodymyr Zełenski, a podczas spotkania mówiono o potrzebach Ukrainy oraz problemach z zaopatrzeniem. Jak po powrocie do Polski powiedział, co miało miejsce w godzinach późnowieczornych senator Dooley, Ukraińcy domagają się zwiększenia pomocy humanitarnej, ale i sprzętu wojskowego, w tym hełmów i kamizelek kuloodpornych.

Senator Timmy Dooley:

– To jest coś, do czego zobowiązała się Irlandia i na pewno zabierzemy to z powrotem do domu. Nie sądzę, że powinniśmy patrzeć na ograniczenia na tym etapie. Mam wrażenie, że Irlandczycy są naprawdę gotowi do pomocy. Myślę, że wyciągną rękę jak nigdy dotąd.

Senatora zapytano również, czy rozmowy mogłyby odbywać się na zasadzie zbliżenia dwóch stron, a odpowiedział wtedy:

– Myślę, że to pokazało, że naprawdę poważnie podchodzimy do pomocy. Zaprosili nas. Chcieli, żebyśmy przyjechali. Myślę, że z ich perspektywy to pokazało, że zobowiązaliśmy się do współpracy z nimi.

Europosła Kellehera zapytano natomiast o uchodźców z Ukrainy, a wtedy jego słowa były tymi samymi, jakie wcześniej wypowiedziane zostały przez premiera i wicepremiera irlandzkiego rządu.

MEP Billy Kelleher powiedział:

– Irlandia będzie musiała odegrać swoją rolę w zapewnieniu zakwaterowania i to dużo. Ze spotkań we Lwowie jasno wynikało, że istnieje ogromne lokalne zaniepokojenie śmiercią cywilów.

– Nie może być ewakuacji ludzi podczas ataków z powietrza, jak ma to miejsce w Mariupolu, dodał Kelleher. Eurodeputowany stwierdził również, że Irlandia, powinna zapewnić dodatkowe finansowanie organizacjom pozarządowym z Ukrainy, w tym Czerwonego Krzyża.

Senatora Dooleya zapytano także, czy na wizytę we Lwowie zgodę wyraził szef Fianna Fáil Micheál Martin, a z ust przedstawiciela Seanad usłyszeliśmy, że była to misja w ramach unijnego ugrupowania politycznego ALDE.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/MEP Billy Kelleher

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zależność od bryt
Dopłata do prądu z
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська