Policjanci skierowani na samoizolację

Hotelowa kwarantanna wpływa również na siły porządkowe, w tym policjantów, a kilku z nich, szefostwo Gardy, poprosiło, aby poddali się kwarantannie.

Zalecenie wydane było, kiedy okazało się, że jedna z osób, jakie poddawane są hotelowej kwarantannie, otrzymała pozytywny wynik na koronawirusa. Wtedy władze An Garda Síochána zadecydowały, iż wszyscy funkcjonariusze, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, powinni udać się na samoizolację i wykonać testy w kierunku SARS-CoV-2.

Rzecznik Gardy odmówił udzielenia komentarza w sprawie, więc nie wiadomo dokładnie, ilu funkcjonariuszy jest obecnie na kwarantannie, po kontakcie z osobą o pozytywnym wyniku na koronawirusa, a jednocześnie, czy wcześniej, dochodziło już do takich przypadków.

*

Tu można się jednak zastanowić, jak daleko idą środki obowiązkowej izolacji w hotelach, a tę wprowadzono 26 marca. O ile dane o izolacjach są niepełne, bo mówią, iż w okresie od 26 marca, do 1 kwietnia przybyło do Irlandii 13 951 osób, z czego 241 było izolowanych, a tylko jedna osoba miała wynik pozytywny, to w takim przypadku, obowiązek przebywania w hotelu, można chyba uznać za przesadną ostrożność. Wystarczy chyba, żeby wykonywać testy po przylocie, a kwarantannę skracać do chwili otrzymania wyniku. O ile tak się jeszcze nie dzieje, to raczej uprawnione jest także stwierdzenie, iż jest to wyłącznie środek represyjny, który powstrzymać ma mieszkańców wyspy od podróży zagranicznych, bo wirus z podróżnymi nie przedostaje się na wyspę.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Nauczyciele rozpoczn
Czy masowe testy ant
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian