Policjanci będą filmować swoją pracę

Dzisiaj na posiedzeniu irlandzkiego gabinetu przyjęty zostanie projekt ustawy, a ta pozwoli na wprowadzenie nowego środka, jakim w przypadku podejrzeń o nadużycie władzy lub udowodnienie winy, posługiwać będzie się Garda.

Otóż Gardzie zostaną nadane uprawnienia, aby podczas wykonywania obowiązków służbowych, po pierwsze mogli korzystać z kamer personalnych, a po wtóre, będą mogli nagrywać interwencje, by materiał audio i video, służył w ewentualnych procesach i sprawach spornych, w tym, kiedy pojawią się zarzuty o nadużycia ze strony policjantów.

Nowe przepisy zaproponowane zostaną przez ministra sprawiedliwości Charliego Flanagana, który już ponad rok temu zapowiadał, iż takie środki zostaną wprowadzone. Przez te ostatnie 12 miesięcy, kilkunastu policjantów w całym kraju prowadziło testy urządzenia, a władze policji sprawdzały zarejestrowany materiał video, aby ocenić wartość takich nagrań.

Wg władz Gardy, ale i Stowarzyszenia Policjantów GRA, to dobre rozwiązanie, bo poprawi przejrzystość pracy policji, ale i powinno przyczynić się do ograniczenia napaści na funkcjonariuszy, a w ostatnich latach dochodzi do takich całkiem często.

Używanie kamer personalnych zaleca również Komisja ds. Przejrzystości Działań Irlandzkiej Policji, a dodaje, iż w urządzenie rejestrujące, wyposażony powinien być każdy funkcjonariusz, który pełni służbę na ulicy.

Propozycja ministra Flanagana to dopiero projekt ustawy, a jej pełna treść powinna pojawić się do końca roku, więc prawdopodobnie dopiero w 2020 r., doczekamy się policjantów z kamerami na ich mundurach.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Justice/Garda/The Times

Zdj: The Times/Colin Keegan

Podziel się:

Bogaci bankruci
Irlandia będzie prz
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn