Połączenie partii w jeden organizm?

Liderzy partii politycznych zadecydowali, aby współpraca pomiędzy ich ugrupowaniami była zacieśniana, co może prowadzić do wniosku, iż może szykować się rewolucja na scenie politycznej Irlandii.

Uznano, iż znacznie łatwiej jest walczyć z przeciwnikami, którzy atakują z różnych stron, kiedy odpór daje duża grupa polityczna. W związku z tym Micheál Martin, Leo Varadkar i Eamon Ryan stwierdzili, że trzeba trzymać się razem, a nawet stworzyć korelujący ze sobą program polityczny. Liderzy podkreślili, iż pamiętają o niedawnych jeszcze waśniach dwóch największych ugrupowań politycznych, więc Fianna Fáil i Fine Gael, ale kilkuletnia już współpraca, przyniosła efekt w postaci zakończenia większości sporów.

To może oznaczać tylko jedno, czyli albo zbudowanie stałego bloku politycznego, albo całkowite przemodelowanie sceny politycznej w kraju, więc nowe ugrupowanie. Do tego, aby zapewnić sobie większość parlamentarną, należy dołączyć któreś z mniejszych ugrupowań, co już się dzieje, więc Partia Zielonych, stała się naturalnym sprzymierzeńcem dwóch dużych partii.

Pamiętać należy jednak, iż poparcie do niegdysiejszych potęg, które naprzemiennie przez 98 lat dzierżyły władzę w kraju, stale spada, czyli nawet obecna koalicja, o ile ma przewagę w parlamencie, nie jest to większość znacząca. Tak samo może dziać się w przypadku, kiedy powstanie blok polityczny, a to za sprawą Fianna Fáil i jej stałego spadku notowań, chociaż sytuacja może się zmienić, o ile zmieni się lider.

Pamiętać należy też o frakcjach wewnątrzpartyjnych w trzech ugrupowaniach, a to z kolei oznacza, iż wcale nie musi dojść do porozumienia, połączenia w jeden organizm, a i możemy być też świadkami wielu podziałów, więc rozbicia partyjnego.

Niezależnie od tego, liderzy trzech partii tworzących obecny rząd, chcą się trzymać razem i wspólnie przeciwstawiać się problemom, jakie stawia przed nimi życie polityczne.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
„Muzyka to najwię
Nauczyciele grożą
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian