Polacy przeciwni wzrostowi VAT na napoje owocowe

Aż 68% Polaków będzie niezadowolona jeżeli rząd przyjmie podwyżkę VAT z 5% na 23% na napoje owocowe z wysoką zawartością soku, wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla Super Expressu. 77% ankietowanych bardzo źle lub źle oceniła poszukiwanie wpływów budżetowych poprzez właśnie tę podwyżkę.

Ministerstwo Finansów od listopada forsuje zmiany stawek VAT. Wśród licznych zmian największe kontrowersje budzi podwyżka podatku na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Pomysł podniesienia VAT na te produkty skrytykowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz jednogłośnie sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mimo tych głosów MF skierowała projekt do sejmu, gdzie po burzliwej debacie parlament odłożył w czasie prace nad projektem. Jak pokazuje najnowszy sondaż to słuszna decyzja, która musi zakończyć się odrzuceniem podwyżki.

Resort Finansów zakładał, że podwyżka spowoduje, że Polacy po podniesieniu cen na napoje owocowe wybiorą 100% soki lub nektary. Branża producentów i sadowników ostrzegała, że takie podejście jest życzeniowe i nie poparte faktami.

Na innych rynkach konsumenci w większości wybierali tańsze napoje gazowane, w większości produkowane przez zagraniczne koncerny. Sondaż Pollster wskazuje, że tak zrobiłoby prawie 30% Polaków. Ponad 40% ograniczyłaby po prostu spożycie napojów, a 6% całkowicie przestałoby je kupować. Oznacza to wielki spadek popytu na produkty.

Równocześnie podwyżka doprowadziłaby do zmniejszenia zawartości soku w napojach.

Na polskim rynku występują produkty, w których zawartość naturalnego składnika to nawet 62%. Średnia europejska to 10% i do tej wartości spadałby skład napojów. Wraz z zmniejszającym się popytem wywoła to spadek zapotrzebowania producentów na owoce nawet o 150 tys. ton. Oznacza to pogłębienie problemów sadowników.

Sadownicy cierpią obecnie z powodu niskich cen skupu wywołanych klęską urodzaju. Dodatkowo presja ze strony Chin czy Ukrainy stwarza problemy w eksporcie. Od 2014 r. eksport owoców do Rosji jest wstrzymany z powodu embargo. Podwyżka VAT na napoje owocowe o wysokiej zawartości soku oznacza, więc dodatkowy cios w polską wieś. Tymczasem 82% ankietowanych stwierdza, że rząd powinien wspierać polskich rolników i producentów.

Sondaż Pollster został przeprowadzony na grupie 1023 dorosłych Polaków 21-22 marca 2019 r.

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna>>>

Znajdź nas:

PO RAZ KOLEJNY WŁAM
Czym odurzają się
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn