Polacy ochoczo starają się o irlandzki paszport. Naturalizacja trwa teraz dłużej

Powody są dwa, mówi minister sprawiedliwości Helen McEntee, która z ramienia rządu, odpowiedzialna jest m.in. za proces wydawania decyzji o naturalizacji.

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wydłużył się obecnie dwukrotnie, powiedziała McEntee, a dzieje się tak za sprawą znacznie większej ilości wniosków oraz ze względu na ograniczenia wynikające z Covid-19. Na rozpatrzenie wniosku czeka się obecnie nie sześć, jak było to wcześniej, a 12 miesięcy. Co istotne, opóźnienia nie można przypisać wyłącznie irlandzkim służbom, które weryfikują złożone aplikacje, bo sama kontrola wnioskodawców w ich krajach pochodzenia, również się wydłużyła.

Podobnie jest w kwestiach odwołań, co z kolei rozpatruje Sąd Najwyższy, a ten, także pracuje w warunkach pandemii, więc proces również jest opóźniony.

Minister Helen McEntee powiedziała, że przepisy o naturalizacji, które jakiś czas temu zostały znowelizowane, dały możliwość uzyskania irlandzkiego obywatelstwa większej ilości osób, co skutkowało pojawieniem się dodatkowych wniosków.

Obecnie w przetwarzaniu znajduje się 23 187 aplikacji, które po pozytywnej weryfikacji, pozwolą na uzyskanie irlandzkiego obywatelstwa.

Największą natomiast grupą osób z Unii Europejskiej, która rozpoczęła starania o naturalizację, stanowią obywatele Rzeczypospolitej Polskiej i ilość wniosków, jaka napływa od nich, rośnie od trzech lat, a w ostatnich 10 miesiącach, do końca października, została prawie podwojona.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Dept. of Justice

Polska-IE: Udostępnij
An Post chwali Eirco
Nie odwiedzajcie rod
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian