Pół roku ograniczeń

Premier Micheál Martin powiedział, że ograniczenia, pozostaną z nami przez około sześć miesięcy, a szkoły, mogą być otwarte, ale dopiero w marcu.

Nie wiadomo, jakiego stopnia będą to ograniczenia, ale do połowy roku, rząd spodziewa się, że będą konieczne. Z dużą rezerwą mówił premier o znoszeniu ograniczeń, chociaż jest zdania, iż te, wkrótce zaczną być luzowane, jednak zmagając się z trzecią falą pandemii, nie można jeszcze teraz niczego przesądzać. Martin zaznaczył, że jego słowa, nie oznaczają sześciu miesięcy pełnej blokady, a ograniczenia w jakiejś formie.

Micheál Martin:

– Do lata będziemy w zmienionym środowisku z powodu przeprowadzonych do tego czasu szczepień na dużą skalę. Będziemy świadkami znacznie dłuższej blokady i ograniczeń niż dotychczas, ale będą one weryfikowane co cztery tygodnie. Ilość przypadków musi być znacznie niższa, muszą być setki, jeśli nie 100-200 (zanim ograniczenia zostaną złagodzone). Tak nisko.

Wg premiera Martina, najbardziej niepokojący jest obecnie wirus brytyjski, a ten wg specjalistów, jest bardziej zakaźny i szybciej się rozprzestrzenia. Szef rządu niepokoi się również opóźnieniami w dostawach szczepionek, które mogłyby, w jego ocenie, znacznie przyspieszyć znoszenie ograniczeń.

Micheál Martin:

– Myślę o wariancie brytyjskim, o to mi chodzi, który stanie się tutaj wariantem dominującym. W 62% wszystkich przypadków przenosi się łatwiej. Jeśli będziemy mieli masową mobilizację i masową socjalizację, to znowu się rozprzestrzeni.

Wypowiadając się o ponownym otwarciu szkół, premier stwierdził, że prawdopodobnie pozostaną zamknięte do Dnia Świętego Patryka, więc około miliona uczniów, pozostanie do tego czasu w domu.

Micheál Martin:

– Ze względu na to, gdzie obecnie jesteśmy pod względem pandemii, idea mobilizacji miliona ludzi była głównym powodem, aby ich nie otwierać.

Niektóre ze szkół mogą być otwierane wcześniej, ale o tym, zadecyduje wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Krajowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego. Micheál Martin potwierdził również, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów omówi obowiązkową kwarantannę dla pasażerów przybywających do Irlandii z zagranicy i może stać się tak, że taki obowiązek, zostanie wprowadzony.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
To chłopakom nie po
ODZYSKANO DWA SKRADZ
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian