Pokątna produkcja wędlin i chleba rozwija się na dużą skalę

Polacy i Rosjanie to narody przedsiębiorcze, ale kolejny raz nie idzie to w parze z poszanowaniem przepisów, więc rozwija się pokątna produkcja i handel wędlinami tzw. domowej produkcji.

Jakby tego było mało, do wędlin dochodzą inne wyroby spożywcze, więc np. chleby, również nazywane domowymi oraz wędzone ryby. To wszystko jest jednak niczym przy produkcji bimbrowniczej, bo i ta odbywa się na dużą skalę, a nasi rodacy i sąsiedzi zza Bugu, rozprowadzają „księżycówkę” wśród całkiem sporego kręgu wtajemniczonych.

Będą przy produktach alkoholowych, zauważyć należy fakt, że zajmują się także innym procederem, a tym jest „mieszalnictwo”. W tym przypadku mamy do czynienia z zakupem spirytusu, najczęściej w 25-litrowych bańkach, a ten, po odpowiednim rozcieńczeniu trafia do butelek i jest sprzedawany detalicznie. Podkreślić należy jeszcze jeden problem, bo spirytus, który służy za podstawę nielegalnej działalności, nie ma nic wspólnego z tym, jaki w procesie rektyfikacji, uzyskiwany jest do produkcji spożywczej. Większość 25-litrowych beczek nosi oznaczenia o toksyczności zawartej w nich cieczy, a i opis świadczy, iż jest to spirytus techniczny, czyli może zawierać domieszkę alkoholu metylowego.

Wracając jednak do sedna sprawy, jeden z urzędników Food Safety Authority of Ireland w rozmowie z nami zaznaczył, iż w ostatnim roku lub nawet dwóch, otrzymuje sygnały od mieszkańców kraju, a zgłoszenia dotyczą nielegalnej produkcji wędlin i innych przetworów. Na takie zgłoszenia FSAI zobowiązane jest reagować, czyli udaje się na kontrolę. Tam spotyka się natomiast z przejawami działalności, która nosi znamiona nielegalnej. Część „producentów”, niewielka, bo było to zaledwie pięć przypadków w okresie ostatnich 18 miesięcy, doczekało się kary grzywny, za prowadzenie nielegalnej działalności produkcyjnej, z przeznaczeniem do rozprowadzenia detalicznego. Wcześniejszy, czyli szósty był nieco poważniejszy i ta sprawa spod Dublina, swój finał znalazła w sądzie. Jak poinformowali inspektorzy zajmujący się bezpieczeństwem żywności, mężczyzna w wieku lat czterdziestu, pochodzący z Polski, produkował wędliny w warunkach, które urągały zdrowemu rozsądkowi, a nie tylko były to sprzeczne z zasadami higieny. Wszechobecny brud, zauważony został już po wejściu do niewielkiej blaszanej szopy, która służyła do obróbki i przechowywania mięsa. W „zakładzie produkcyjnym” była tylko jedna mała, lepiąca się od zaschniętej krwi lodówka, a woda do mycia rąk, znajdowała się w plastikowym wiaderku niegrzeszącym czystością. Na domiar złego, mężczyzna próbował wmówić inspektorom, iż mięso przerabia na wędliny wyłącznie na własny użytek, ale kontrolerzy z FSAI, nie dali temu wiary, gdyż po zwarzeniu mięsa, okazało się, że było go prawie 98 kg. W szopie odnaleziono w poobijanej, sporej misce, tusze łososia, które spoczywały pod tetrową pieluchą, a nad tą krążyły muchy.

W opisanym przypadku mięso skonfiskowano i poddano utylizacji na koszt „producenta”, a jemu samemu, wystawiono wniosek o ukaranie przez sąd.

Gwoli ścisłości należy dodać, że taką produkcją zajmują się również inne nacje, czyli najczęściej Rosjanie i Litwini. Nasze źródło w FSAI potwierdza, że i łapie na nielegalnej produkcji spożywczej także rodowitych mieszkańców wyspy i te przypadki są w przeważającej ilości, ale nie zwalnia nas to od odpowiedzialnego postępowania, które szanować będzie lokalne przepisy o produkcji spożywczej i bezpieczeństwie żywności.

Ciekawostką jest też sposób działania FSAI, które oprócz sygnałów od „życzliwych” samo szuka takich domorosłych producentów, a za doskonałe źródło wiedzy o pokątnej produkcji, służy tu Facebook, Twitter oraz inne media społecznościowe.

Jak dowiadujemy się w urzędzie sprawującym nadzór nad bezpiecznymi sposobami produkcji spożywczej, są też producenci, domowych wędlin, chleba, ciast, dżemów itp. artykułów, którzy chcą być w zgodzie z przepisami i zarejestrowali swoją działalność, co wiąże się z nadzorem FSAI. Polaków, zarejestrowanych producentów żywności produkowanej na wyspie sposobami domowymi, jest obecnie trzech.

Więcej o tej sprawie, już w piątkowym „Studiu Dublin” Radia Wnet.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Rząd przeciwny 5. p
POLICJANCI REANIMOWA
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian