Pojawią się pozwy zbiorowe

Konsumenci i organizacje reprezentujące konsumentów uzyskają za jakiś czas nowe prawa i będą lepiej chronieni niż dzieje się to teraz.

Jak powiedział wicepremier Leo Varadkar, jest już zgoda rządu, aby opracowany został projekt ustawy konsumenckiej, która pozwoli na składnie konsumenckich wniosków zbiorowych, ale i takich, które wnoszone będą w imieniu konsumentów przez organizacje konsumenckie i non-profit. Takie prawo uzyskają też organa egzekucyjne w kraju, co będzie realizacją prawa unijnego, jakie obowiązuje już w większości państw należących do UE.

Co ciekawe, będzie to ustawa o znaczeniu międzynarodowym, więc będzie miała zastosowanie do wnoszenia roszczeń na terenie całej Unii Europejskiej, czyli dotyczyć będzie firm działających na obszarze UE. Może mieć wtedy zastosowanie np. do linii lotniczych, które naruszają prawa konsumentów, nie tylko w Irlandii, ale i w całej Europie.

Po przyjęciu ustawy możliwe stanie się reprezentowanie irlandzkich konsumentów przez firmy, grupy i podmioty transgraniczne obywateli irlandzkich, mieszkańców dowolnego państwa UE, którzy poczują się oszukani przez sprzedawców i dostawców usług działających w Unii Europejskiej oraz na obszarze EOG. Masowe wnioski dotyczyć mogą w takim przypadku osób wielu narodowości i zamieszkujących różne kraje unijne, a umożliwi to przygotowywana właśnie ustawa.

Leo Varadkar:

–  To nowe prawo ułatwi konsumentom łączenie się i dochodzenie roszczeń, gdy duża grupa dotknięta została naruszeniem ich praw, czy to w kraju, czy w innym państwie europejskim. Pozwoli to wyznaczonemu, wykwalifikowanemu podmiotowi wnieść sprawę przeciwko firmie do Sądu Najwyższego w imieniu grupy klientów indywidualnych. Ludzie często czuli się zastraszeni i bezsilni z powodu naruszenia praw konsumentów na dużą skalę. Umożliwiając im wspólne działanie z reprezentacją wykwalifikowanego podmiotu, to nowe prawo znacznie wzmocni ich pozycję. Irlandia nie ma obecnie mechanizmu dochodzenia roszczeń zbiorowych.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Unia Europejska wspi
Małe biznesy mogą
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська