Pojawi się czwarta szczepionka

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firmy Johnson&Johnson, która od kwietnia zacznie pojawiać się w Europie.

Obecne dostawy preparatu „J&J”, będą bardziej niż symboliczne, ale już w przyszłym miesiącu, dostawy mają się znacznie zwiększyć, jednak nie będą one w takich ilościach, jak wcześniej deklarował producent.

W związku z decyzją Europejskiej Agencji Leków ilość dostępnych w Unii Europejskiej szczepionek, powinna się odczuwalnie zwiększyć, a i większe ilości docierać będą do Irlandii. Na wyspie korzystać będzie można w takim przypadku z czterech preparatów, które zabezpieczać mają przed ostrymi formami koronawirusa, a będą to szczepionki Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson.

Z tą ostatnią szczepionką wiązane są duże nadzieje, bo podobnie, jak produkt AstraZeneca, wakcyna jest jednodawkowa i nie wymaga szczególnych warunków transportu oraz przechowywania.

W swojej opinii na temat szczepionki „J&J” Europejska Agencja Leków stwierdziła, że produkt, spełnia wszelkie kryteria, jakimi powinien się charakteryzować pod względem medycznym i bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi. Wysoka jest również jego skuteczność, a jakość produktu została potwierdzona badaniami.

To nie wszystkie dobre informacje, o ile chodzi o zwolenników szczepionki Covid-19, bo w najbliższym czasie, w Unii Europejskiej, powinny pojawić się dwa kolejne preparaty. Producenci Curevac i Novavax zapowiedzieli, że już niebawem, złożą do organów regulacyjnych dokumenty, prosząc o zatwierdzenie swoich produktów. Jeżeli Europejska Agencja Leków uzna szczepionki za bezpieczne i skuteczne, dwie kolejne, mogą pojawić się w UE przed połową roku.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Irlandia słabo radz
Ustawodawstwo LDA ni
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian