Pogrzeb księcia Filipa

Wielka Brytania jest w żałobie po śmierci męża królowej Elżbiety II księcia Edynburga Filipa, a w kraju, wprowadzono w życie specjalny protokół ceremonialny.

Z tym jednak wiążą się pewne komplikacje, ponieważ w Królestwie, nadal obowiązują koronawirusowe ograniczenia i zakazane są zgromadzenia, natomiast w uroczystościach pogrzebowych, udział może brać maksymalnie 30 osób. W związku z tym trumna z ciałem księcia Filipa nie zostanie wystawiona na widok publiczny, co należy do ceremoniału pogrzebowego rodziny królewskiej, a uroczystości będą miały prawdopodobnie charakter rodzinny.

Co ważne, takiej też życzył sobie w ostatnich dniach życia 99-letni książę, a jednocześnie zapowiedział, że skoro wycofał się kilka lat temu z życia publicznego, nie powinien być traktowany inaczej po swojej śmieci.

Z całego świata od wczoraj napływają do Wielkiej Brytanii depesze kondolencyjne, a takie przesłali również prezydent Michael Daniel Higgins oraz prezydent Andrzej Duda.

Obecnie wszystkie flagi w Zjednoczonym Królestwie na znak żałoby opuszczono do połowy masztu, a tak dziać się ma w okresie do jednego dnia po pogrzebie. Królowa Elżbieta II, co jest zgodne z brytyjskim prawem, na czas 30 dni żałoby, nie musi brać udziału w życiu publicznym i politycznym kraju.

Filip, książę Grecji i Danii, przyszedł na świat na wyspie Korfu w 1921 roku, a w wieku 18 lat wstąpił do brytyjskiej Marynarki Wojennej, w której pełnił służbę w czasie II wojny światowej. W 1947 roku zrzekł się tytułów nadanych mu w Grecji i Danii, przyjmując nazwisko Mountbatten i stając się brytyjskim poddanym, co stało się przed ślubem z brytyjską następczynią tronu, Elżbietą II. Książę Filip i królowa Elżbieta II mieli czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Bogdan Feręc

Źr: Reutes

Polska-IE: Udostępnij
Gangi narkotykowe in
Szczepionka Johnson&
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian