Pogrzeb detektywa Colma Horkana. Udział weźmie również prezydent

Dzisiaj w rodzinnym mieście Colma Horkana odbędzie się pogrzeb zabitego policjanta, a udział w nim zapowiadają władze państwowe.

Prezydent Michael Higgins także weźmie w nich udział, jednak w swojej rezydencji Áras an Uachtaráin, gdzie w ogrodach pałacu, odbędą się uroczystości żałobne. Podczas uroczystej mszy, w Phoenix Park zabrzmi też Dzwon Pokoju, co zapowiedziało Biuro Prasowe Prezydenta Higginsa. Nakazano również na wniosek prezydenta Republiki Irlandii, aby uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy, flagi państwowe opuszczone zostały do połowy masztu, a i prosi się mieszkańców kraju, aby w południe, uczcili pamięć detektywa Colma Horkana minutą ciszy.

W nabożeństwie w Charlestown w hrabstwie Mayo udział zapowiedział komisarz Gardy Drew Harris, który towarzyszyć będzie konduktowi żałobnemu w drodze z domu zmarłego do miejsca ostatniego spoczynku, a podczas ceremonii pogrzebowej, uhonoruje zastrzelonego policjanta, jednym z najwyższych irlandzkich odznaczeń policyjnych. W uroczystościach rząd reprezentować będzie minister sprawiedliwości Charlie Flanagan.

Wczoraj zastrzelonemu Colmowi Horkanowi na trasie przejazdu do domu, towarzyszyła eskorta policyjna. Na całej drodze prowadzącej do rodzinnej miejscowości Colma Horkana, ustawiali się też mieszkańcy hrabstw Mayo i Roscommon, którzy żegnali funkcjonariusza. Pod posterunkami Gardy w Mayo i Roscommon składano wiązanki kwiatów i zapalano znicze.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/The Times/Áras an Uachtaráin

Polska-IE: Udostępnij...
Koalicja prawie jest
Atak terrorystyczny
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish