Pogoda obniżyła ceny gazu

Europejskie ceny gazu zaczęły nagły spadek, a wszystko przez zapowiadane zmiany w pogodzie, bo już w przyszłym tygodniu przyjść ma do Europy fala ciepła, co znacznie zmniejszy zapotrzebowanie na ten nośnik energii.

Na kontynencie europejskim pierwsze zareagowały holenderskie kontrakty terminowe, które spadły o 12% i wynoszą teraz 84 € za megawatogodzinę, czyli jest to najniższa cena od 23 lutego 2022 roku. Pierwszą obniżkę ceny zanotowano jeszcze przed świętami wielkanocnymi i było to 14 kwietnia, gdy kontrakt na gaz spadł o 9,2%.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego ceny gazu spadają, a jest to sygnał z Moskwy, iż Kreml, nie oczekuje jeszcze zapłaty w rublach, co utrzymało trend spadkowy cen gazu. Rzecznik rosyjskich władz Dimitrij Pieskow powiedział wczoraj, że Europa może płacić już za kwietniowe dostawy gazu w rublach, ale może to też zrobić dopiero w maju. Pieskow nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy kontrahenci zaczęli płacić już w rublach, a i odmówił udzielenia odpowiedzi, które kraje płacą Rosji za gaz w rosyjskiej walucie.

To z kolei kolejny raz wpłynęło na europejski rynek hurtowy gazu, który zareagował prawie natychmiast i cena tego węglowodoru ponownie zaczęła spadać, kończąc dzień na najniższym poziomie od 58 dni.

Zmiany na rynku gazu są wypadkową opinii agencji zajmującej się obserwacjami satelitarnymi i technologiami kosmicznymi Maxar, a z ich raportu wynika, że nad Europę nadciąga fala upałów, więc znacząco spadnie zapotrzebowanie na niektóre nośniki energii. Jedyną częścią kontynentu, w której będzie zimniej niż zwykle o tej porze, ma być Półwysep Iberyjski, ale ten ma odpowiednią infrastrukturę do odbioru skroplonego gazu ziemnego, więc może posiłkować się dostawami z USA.

Podobnego zdania jest główny analityk ds. gazu i LNG w firmie doradczej FGE Edmund Siau, który stwierdził, że destrukcja popytu i zmiana rodzajów paliw zmniejszyły presję na europejskie ceny gazu, ale nadciąga też konkurencja ze strony Azji. 

Edmund Siau:

– Ceny gazu znacznie spadły, gdy zmiękły krótkoterminowe fundamenty podwyżek. Handlowcy zastanawiają się teraz, co Azja zrobi z chińskimi blokadami i jaki jest plan uzupełnienia zapasów przed zimą.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish hospitals rea
Mniejsze porty lotni
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>