Pogłoski o pierwszej wizycie Bidena. Wybór padł na wyspę?

Wyborcza saga w Ameryce trwa, ale przygotowujący się do objęcia stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Biden, ma snuć już plany swoich pierwszych zagranicznych podróży.

Jak mówią amerykańskie media, a temat podchwyciły agencje na całym świecie, kiedy Joe Biden pojawi się już w Gabinecie Owalnym, pierwszą wizytę zagraniczną, złoży w Irlandii. Taką informację nieoficjalnie przekazać miała tworzona administracja prezydenta elekta, a na światło dzienne trafiła przez telewizję Fox News.

Wszędzie podkreśla się, co obserwowane było również podczas kampanii prezydenckiej, że potencjalnie przyszły prezydent USA, ma irlandzkie korzenie i jest z tego dumny, więc naturalnym ma być, że jego pierwsza wizyta, może skierować się właśnie ku wyspie przodków.

Pierwsza wizyta prezydenta USA, odbierana jest zazwyczaj, jako deklaracja polityczna, a i nobilituje kraj, do którego udaje się szef amerykańskiej administracji. Co ważne, wizyta Joe Bidena, jako prezydenta, znacznie podniosłaby rangę stosunków na linii Waszyngton – Dublin, a i w innym świetle przedstawiła samą Irlandię w oczach opinii międzynarodowej.

Rodzina Bidenów nadal mieszka na wyspie, a jeden z kuzynów prezydenta elekta, wciąż prowadzi firmę wodno-kanalizacyjną  w Ballina w hrabstwie Mayo, natomiast reszta rodziny Joe Bidena mieszka w hrabstwie Louth.

W chwili kiedy gratulacje Joe Bidenowi składał cały świat, takie pojawiły się również ze strony premiera Micheála Martina, który jednocześnie zaprosić miał przyszłego prezydenta USA do Irlandii. Jak widać, pogłoska, może mieć znamiona prawdy, więc nie jest wykluczone, że już w początkach przyszłego roku, prezydent Joe Biden, jeżeli nim zostanie, pojawi się w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: FoxNews/KNBC/CNBSNews/The Liberal

Polska-IE: Udostępnij
Stagnacja w walce z
Covidowa szczepionka
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian