Podzielą się stołkiem. Martin nowym premierem

Wielotorowy kryzys w Irlandii szaleje, ale nie zamarł świat polityki, a ten dąży do ustanowienia nowej władzy, czyli obrania premiera i wyłonienia rządu.

Jak się okazuje, liderzy Fianna Fáil i Fine Gael doszli do porozumienia w jednej z ważniejszych dla nich kwestii, więc już wiedzą, kto będzie kolejnym premierem. Z przecieków wiemy, bo nie jest to jeszcze oficjalna informacja, iż lider Fianna Fáil Micheál Martin i szef Fine Gael Leo Varadkar, zasiadać będą w tej kadencji parlamentu na fotelu premiera rotacyjnie.

Połowę kadencji rządu, jej pierwszą część przeznaczono dla Micheála Martina, a drugą połowę dla Leo Varadkara.

Takie rozwiązanie pozwoli na utworzenie trwałej koalicji, mówią osoby związane z ugrupowaniami, a jednocześnie będzie to realizacją dotychczasowej współpracy, jaka zawiązała się pomiędzy Fianna Fáil a Fine Gael już osiem lat temu.

Nie oznacza to, że premier Leo Varadkar szybko ustąpi ze stanowiska, bo prawdopodobnie będzie na nim trwał do końca kryzysu wywołanego koronawirusem, co było jednym z punktów spornych w rozmowach koalicyjnych.

Komentarze niektórych członków Fianna Fáil potwierdzają jednak doniesienia, że liderzy ugrupowań doszli już do porozumienia i pierwsza część kadencji nowego rządu, który działał będzie w podziale stanowisk 50/50, przypadnie Fiannie z premierem Micheálem Martinem.

Bogdan Feręc

Źr: FF/FG

Polska-IE: Udostępnij...
Bezrobocie jest na p
Pogoda pomoże nam w
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish