Podwyżki cen energii zbliżają się do Irlandii

Nadzieja, że ceny nośników energii zaczną się stabilizować, właśnie została pogrzebana, a wydaje się, że wyższe rachunki za prąd, gaz i opał, wciąż będą się pojawiać, gdyż trend wzrostowy został utrzymany.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez porównywarkę cen Bobkers.ie, nie ma najmniejszych szans, aby w zakresie cen zmieniło się coś na lepsze, więc już teraz wysokie ceny, będą jeszcze wyższe. W tym roku w Irlandii miało miejsce, w ujęciu ogólnym, 35 pojedynczych podwyżek cen nośników energii, a najbardziej odczuwaliśmy to w ostatnich miesiącach i ich ceny rosły kilka razy, jednak należy przygotować się na styczeń 2022 roku, bo na ten miesiąc zapowiadane są kolejne wzrosty cen.

Chłody, jakie objęły całą Europę, zwiększyły popyt na prąd, gaz, olej opałowy, węgiel, koks i torf, a to zwiastuje, że rosnące zapotrzebowanie, kolejny raz da nam wzrosty cen. Sam gaz zdrożał właśnie na europejskim rynku hurtowym o kolejne 9%, więc podniesienie jego cen detalicznych, jest w Irlandii wyłącznie kwestią czasu. Podobnie jest w zakresie prądu i opału, bo i tu obserwuje się niepokojące ruchy wzrostowe. Co ciekawe, gaz dostarczany do Europy, zdrożał w tym roku już 600%, donosi Agencja Bloomberg, ale można powiedzieć, że popandemiczny wzrost, wyniesie ogółem 1000%, bo na to wskazują trendy na światowych rynkach.

Łącznie w tym roku doczekaliśmy się wyższych rachunków energetycznych w kwocie od 500 do 1500 euro, ale to nie koniec i na koniec przyszłego roku, kwoty te mogą się podwoić.

Powód podwyżek jest dosyć prosty, chociaż są dwa, więc nadejście nad kontynent europejski niskich temperatur oraz zachowanie w zakresie energetycznym Rosji. Kiedy wcześniej Federacja Rosyjska zmniejszyła dostawy gazu ziemnego do Europy, ceny na rynkach hurtowych tego surowca zaczęły szaleć, a po niewielkim uspokojeniu, mamy kolejną informację, że Rosjanie planują w najbliższych dniach powtórzyć ten krok i kolejny raz zmniejszyć dostawy gazu centralną magistralą, a ta prowadzi do Niemiec. Tak ma się dziać przynajmniej do początku stycznia, co stwierdza oficjalny komunikat Gazpromu, ale wydaje się, że to zaplanowane działanie rosyjskich władz, które rozpoczęły wojnę cenową z Europą. Może mieć to związek z sytuacją polityczną na linii Rosja – Ukraina, a i z sytuacją na Białorusi oraz w rozgrywkach z UE i NATO, więc Rosjanie do swojej wojny, włączyli element energetyczny, a doskonale wiedzą, że cała Europa, wciąż zależna jest od rosyjskiego gazu i innych kopalin.

W Irlandii dostawcy gazu, prądu i paliw, powstrzymywali niektóre z podwyżek cen, jednak po kolejnych wzrostach na rynkach hurtowych, takie zachowanie określają, jako niemożliwe do utrzymania, więc zapowiada się, iż w 2022 rok, wkroczymy z zapowiedziami jeszcze wyższych rachunków za oświetlenie i ogrzanie naszych domów.

Podwyżki cen prądu, z jakimi mieliśmy do czynienia w tym miesiącu, a wyniosły ponad 9%, nie są ostatnimi tak wysokimi, bo już słychać wśród dostawców głosy, że szykują nam kolejne.

Wg Bloomberga, niskie temperatury wymuszą wzrost poboru prądu i zużycie większej ilości gazu oraz oleju opałowego, co dodatkowo zachęci dostawców do podnoszenia cen.

*

W reakcji na rosnące ceny i wysokie rachunki energetyczne, irlandzki rząd zaproponował mieszkańcom kraju dopłatę w tym zakresie i za styczeń oraz luty, dołoży każdemu gospodarstwu domowemu 100 €, co ma być wsparciem w okresie zimowym.

Na koniec takie drobne wyliczenie, więc ogólny wzrost cen nośników energii wyniósł w kwocie minimalnej ok. 500 €, a Dublin da na dom 100 €. Do tego doliczyć trzeba inflację, która na koniec ubiegłego miesiąca wyniosła 5,3%, więc 100 € od rządu, wydaje się kwotą śmieszną, a ta, nie będzie miała najmniejszego znaczenia w budżetach domowych, nie licząc już zbliżających się wzrostów cen nośników energii, a za tym pójdą wzrosty cen detalicznych, co jest przecież całkiem normalną reakcją rynku.

Bogdan Feręc

Źr: Bloomberg/ Bonkers.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish, Lithuanian,
Coraz mniej rąk do
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська