Podwyżka podatku węglowego

Zgodnie z przyjętym w październiku ubiegłego roku budżetem, dzisiaj wchodzą w życie nowe stawki podatkowe od emisji dwutlenku węgla.

Nowe zasady opodatkowania odpowiedzialne będą za wzrost kosztów ogrzewania domów, ale wpłyną też na cenę benzyny i oleju napędowego, więc nawet w tych trudnych dla nas czasach, płacić będziemy więcej. W tej sprawie wystosowano apel do rządu, aby wstrzymał wprowadzenie podatku, jednak do tej pory nie ma informacji, by ten został na takim samym poziomie, jak było to jeszcze wczoraj.

Ocenia się, że dzisiejsza podwyżka kosztować będzie każde gospodarstwo domowe w Irlandii, dodatkowe 14 € rocznie, a dotyczy podniesienia opłat za benzynę, olej napędowy i opałowy, gaz, węgiel i brykiet.

W ustawie budżetowej z rozmysłem wybrano właśnie 1 maja, jako dzień wzrostu podatku, bo wtedy w Irlandii, znacznie zmniejsza się ilość kupowanych nośników energii, a spowodowane to jest okresem letnim. Dano nam w ten sposób czas, by przygotować się psychicznie i finansowo, do nowych opłat, a i przełknąć tę gorzką pigułkę przed zimowym sezonem grzewczym.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
¼ zachorowań to pr
Rządowa pokazówka
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish