Podwyżka płac dla wiceministrów jest ryzykowna. Może spowodować wniosek o jej unieważnienie

Od chwili powstania koalicji rządowej, trzy partie próbują przeforsować projekt podwyżki płac dla swoich wiceministrów, a teraz, spotkało się to z oporem ministra ds. wydatków i reform.

Minister Michael McGrath i sekretarz generalny Departamentu Wydatków Publicznych oraz Reform Robert Watt powiedzieli, że podwyżka płac dla superwiceministrów, „jest ryzykowna”. Tym samym sprzeciwiają się, aby wiceministrowie, nawiasem mówiąc, trzeci wiceministrowie, doczekali się podwyżki płac.

Gdyby podwyżka wynagrodzeń dla wiceministrów weszła w życie, ci, otrzymaliby dodatkowe 17 205 € rocznie i byli wynagradzani, w podobny sposób, jak pierwszy i drugi wiceminister.

Co ważne, w żaden sposób nie zmienią się wtedy uprawnienia trzecich wiceministrów lub superwiceministrów, bo o ile będą mogli zasiadać w gronie Rady Ministrów na jej posiedzeniach, to wciąż, nie będą mieli tam prawa głosu.

Oznacza to, że podwyżka motywowana może być jedynie względami politycznymi, a taką, oprotestować mogłaby opozycja parlamentarna, a i zakwestionować przepis, co dałoby podstawę do złożenia wniosku do Sądu Najwyższego, aby podwyżkę płac uznał za bezprawną.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Tanie domy dla osób
Poseł wzywa rząd,
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian