Podwójny Bank Holiday

Wciąż nie ma formalnej decyzji, czy w tym roku na Dzień Świętego Patryka doczekamy się dwóch dni wolnych od pracy, ale wicepremier jest przekonany, że uda się to zrobić.

Gabinet nadal omawia tę kwestię, a jednocześnie jest zdania, iż powinno się uhonorować pracowników pierwszej linii na stałe, ale też, należy zorganizować narodowe dni pamięci o ofiarach koronawirusa. Rząd chciałby, aby taki dzień pamięci i refleksji o osobach, które zmarły w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zostały w jakiś sposób zapamiętane, więc proponuje się wprowadzić taki dzień wolny od pracy, od 2023 roku, a miałby przypadać na dzień Św. Brygidy, czyli na 1 lutego.

Leo Varadkar:

– Nie podjęto jeszcze formalnej decyzji, ale pracujemy nad propozycją zorganizowania podwójnego święta na Dzień Świętego Patryka, aby to było 17 i 18 marca. Potem nowy stały dzień wolny od pracy w Dzień Św. Brygidy, który wejdzie w życie w 2023 roku, ale jeszcze nie nacisnęliśmy guzika. Wciąż walczymy z tą pandemią, która jeszcze się nie skończyła, a celem tego dnia byłoby upamiętnienie tych, którzy zginęli i rozpoznanie wszystkich ludzi, którzy wykonali fenomenalną pracę w tym okresie. Wydaje się, że jest za wcześnie, aby podjąć decyzję, biorąc pod uwagę, że to jeszcze nie koniec.

Wicepremier dodał, iż pomoc rządu w zakresie covidowego wsparcia mieszkańców oraz przedsiębiorców, zakończy się wraz ze znoszeniem kolejnych ograniczeń, a będzie zgodne z założeniami, jakie przyjął gabinet.

Leo Varadkar:

– To, co zrobiliśmy w przeszłości, to kiedy ograniczenia zostały złagodzone, mieliśmy okresy karencji i zawsze mówiliśmy, że będziemy unikać krawędzi klifu i oczywiście zrobimy to, ponieważ nawet gdy ograniczenia znikną, musi być również faza regeneracji. Ale to podstawowa zasada, że ​​wsparcie finansowe jest powiązane z obowiązującymi ograniczeniami, więc dopóki mamy ograniczenia dotyczące godzin pracy i zdolności jej wykonywania, musimy stać za tymi firmami.

Wicepremier powiedział również w RTÉ News at One, że zadowolony jest ze zniesienia niektórych ograniczeń, w tym dotyczących bliskich kontaktów, ale jest także przekonany, że w najbliższym czasie, doczekamy się złagodzenia innych restrykcji, które rekomendował NPHET.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish president com
Nowa ulga podatkowa,
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська