Podwoiły się zakupy online artykułów spożywczych

Wg danych opublikowanych przez Central Statistics Office w Irlandii w okresie pandemii koronawirusa, klienci sklepów spożywczych postawili na izolację, więc częściej niż miało to miejsce wcześniej, dokonywali zakupów online.

Jeszcze w styczniu zaledwie 6% klientów sklepów spożywczych decydowało się na zakupy spożywcze w formie elektronicznej, ale już w marcu ilość klientów wzrosła do 13%, co oznacza znaczny wzrost zakupów z wykorzystaniem technologii internetowej. Więcej kupowaliśmy też innych produktów, które wykorzystywane są w domach, więc wzrosła sprzedaż online szczoteczek do zębów, środków higieny oraz detergentów i tu obserwuje się przyrost do 10%, z 5% w styczniu.

Znacznie więcej kupowano w Irlandii sprzętu ogrodniczego, a sklepy oferujące te produkty zanotowały wzrost zamówień internetowych z 10 do 16 procent.

Z badań CSO wynika również, że aż 90% respondentów tego badania, codziennie używało w marcu swoich skrzynek e-mail, a i znacznie wzrosło użytkowanie komunikatorów internetowych, w tym oferujących rozmowy wideo. Niewiele więcej osób zdecydowało się na używanie aplikacji telefonii internetowej, więc w tym przypadku wzrost wyniósł zaledwie 2% i z ogółu ankietowanych w marcu 74% odpowiedziało, iż skorzystało z połączeń operatorów internetowych. W styczniu tego roku było ich 72%.

Znacznie wzrósł natomiast ruch internetowy w zakresie wyszukiwania informacji medycznych, głównie związanych lub powiązanych z koronawirusem i z 60 proc. w styczniu w marcu już 72% badanych szukała wiedzy o wirusie z Wuhan w Internecie.

Prawie dwukrotnie zwiększyła się ilość nauczycieli oraz instruktorów, którzy komunikowali się ze swoimi uczniami z wykorzystaniem technologii internetowej i z 7% w styczniu w marcu skorzystało z tego rozwiązania 13% szkoleniowców.

Były też spadki, bo do 23% obniżyła się liczba osób kupujących online bilety na koncerty i inne wydarzenia kulturalne, chociaż w styczniu było to 39%. 31% badanych odpowiedziało, że z internetu korzystali codziennie, czyli „cały czas” lub „prawie cały czas”, a i zwiększyli ilość zakupów.

Mniej w porównaniu ze styczniem kupowano w marcu artykułów sportowych.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE: Udostępnij...
Rozmowy koalicyjne z
Syndrom koronawirusa
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish