Podtlenek azotu, czyli legalny narkotyk

W ostatnich kilku miesiącach w Irlandii wzrosła popularność podtlenku azotu, który używany jest podczas zabiegów stomatologicznych i porodów, a jego potoczna nazwa to gaz rozweselający.

To właśnie stało się bardzo atrakcyjne dla irlandzkiej młodzieży, która po pierwsze może kupić gaz legalnie, a po drugie, jednostkowe opakowanie jest po prostu tanie, bo kosztuje od 1 do 2 euro. Niestety gaz jest też niebezpieczny, bo zbyt duża dawka lub u osób z niektórymi chorobami, może okazać się zabójcza, jak stało się to w przypadku 15-latka z Dublina Alexa Ryana.

Policja i organizacje wspierające narkomanów w odchodzeniu od nałogu, znajdują obecnie w parkach i miejscach ukrytych przed wzrokiem przechodniów, duże ilości metalowych pojemników po podtlenku azotu, a przypominają one, znane nam z Polski naboje do domowych syfonów.

Gaz rozweselający sprzedawany w Irlandii jest niebezpieczny z wielu powodów, w tym wysokiego ciśnienia, pod jakim znajduje się w pojemniku, więc również jego nieumiejętne otwarcie, może spowodować uszkodzenie ciała. Sam podtlenek azotu może wywołać skurcz krtani, czyli zatrzymanie oddechu, a w połączeniu z niektórymi chorobami układu oddechowego i częścią leków, może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca.

Dlaczego podtlenek azotu stał się teraz popularny? To wpływ pandemii koronawirusa i blokady kraju, więc zmniejszonej dostępności do innych środków odurzających, głównie miękkich, a te w większości użytkowane są przez osoby młode.

Lekarze i specjaliści z zakresu medycyny antynarkotykowej ostrzegają rodziców, aby zwrócili uwagę na zachowanie dzieci i ci przeprowadzili ze swoimi pociechami rozmowy, informując je, jakie zagrożenia może nieść wdychanie podtlenku azotu.

Do akcji włączyli się też posłowie i namawiają apteki, ale i inne punkty detalicznej sprzedaży podtlenku azotu, aby ograniczyli możliwość jego zakupu, więc sprzedawali wyłącznie osobom pełnoletnim.

Niewiele to pomoże, ale z całą pewnością uspokoi polityczne sumienie.

Bogdan Feręc

Źr: TalktoFrank

Polska-IE: Udostępnij...
To już dzisiaj
Kary za włączony s
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish