Podsumowanie prac PE: prawa osób LGBTIQ, migracja, infrastruktura i środowisko
Na lipcowej sesji plenarnej europosłowie potępili nową ustawę przeciw osobom LGBTIQ na Węgrzech, zatwierdzili fundusze na środki migracyjne oraz inwestycje w projekty transportowe, cyfrowe i energetyczne. PE przyjął też stanowisko negocjacyjne w sprawie programu działań w zakresie środowiska do 2030 r.
Sytuacja na Węgrzech
Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą niedawne przepisy skierowane przeciwko osobom LGBTIQ na Węgrzech i wezwał Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań w tej sprawie.
Praworządność
Posłowie do PE wezwali również Komisję Europejską do jak najszybszego zbadania wszelkich potencjalnych naruszeń zasad praworządności, które wpływają na prawidłowe zarządzanie funduszami UE.
Ochrona dzieci w internecie
Europosłowie przyjęli ponadto tymczasowe przepisy umożliwiające usługodawcom dalsze stosowanie dobrowolnych środków w celu wykrywania, usuwania i zgłaszania treści związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci w internecie.
Wzmocnienie Europejskiej Agencja Leków
Europarlament przyjął również swoje stanowisko do negocjacji z Radą UE w sprawie wzmocnienia roli Europejskiej Agencji Leków. Celem jest lepsze przygotowanie UE na przyszłe kryzysy zdrowotne.
Migracja
Jednym z tematów sesji plenarnej w Strasburgu była migracja. Posłowie do PE przyjęli dwa fundusze na politykę azylową i graniczną dla wsparcia zarządzania przepływami migracyjnymi, ułatwienia integracji migrantów i poprawienia zarządzania granicami.
Infrastruktura
Europosłowie przyjęli również usprawniony program „Łącząc Europę” i uwolnili nowe fundusze na projekty transportowe, cyfrowe i energetyczne na lata 2021-2027.
Rybołówstwo
Parlament Europejski zatwierdził ponadto 6,1 mld euro na wspieranie zrównoważonego rybołówstwa i ochronę społeczności rybackich.
Ochrona środowiska
Kolejnym punktem obrad było przyjęcie przez PE stanowiska negocjacyjnego w sprawie programu działań w zakresie środowiska do 2030 r., który ma ukierunkować unijną politykę środowiskową i pomóc w przejściu na zieloną gospodarkę.
Wartości podstawowe
W debacie na temat wyników Rady Europejskiej 24-25 czerwca z udziałem przewodniczącego Rady Charlesa Michela i Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen eurodeputowani zaapelowali o ochronę podstawowych wartości w UE i na świecie.
Słoweńska prezydencja w Radzie
Europosłowie omówili także planowane działania słoweńskiej prezydencji w Radzie UE z premierem tego kraju Janezem Jansą i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen.
Źródło informacji: EuroPAP News