Podstępny koszt zakupów online

Zwiększona regulacja internetowa wymagana jest do ochrony niczego niepodejrzewających konsumentów.

Rzecznik Sinn Féin ds. sprawiedliwości Martin Kenny poruszył problemy, z jakimi borykają się niczego niepodejrzewający konsumenci podczas zakupów przez Internet towarów pochodzących spoza UE.  

W ramach pytania, które zadał premierowi poseł Kenny, a zasugerował, że wymagane są bardziej rygorystyczne przepisy, gdy firmy rejestrują swoje domeny internetowe w Irlandii.

Poseł z okręgu Sligo-Leitrim powiedział:

– W ciągu ostatnich kilku miesięcy zauważyłem, że moi wyborcy zgłaszają problemy z ukrytymi opłatami związanymi z zakupami online. To jest bardziej niepokojące w przypadku stron internetowych, na których produkty spoza UE lub zakupy są tranzytem przez Wielką Brytanię. Kupili produkty za pośrednictwem renomowanych witryn internetowych, z których wiele ma domenę .ie, i są przekonani, że cena zakupu i wysyłki jest jedynym kosztem, jaki poniosą. Kiedy mają otrzymać produkty, na zamówienie nakładana jest ogromna opłata, a produkty są albo przetrzymywane w urzędzie celnym, albo w innym miejscu. Jeśli odmówią przyjęcia towaru, tracą wszystko. To sytuacja przegrana dla konsumenta, który dokonał zakupu w dobrej wierze. Musimy chronić konsumentów przed tą sytuacją i ostatecznie położyć temu kres. Zwykli ludzie wydają ciężko zarobione pieniądze na tych stronach .ie, wielu uważa, że ​​przedmioty, które kupują, pochodzą od firmy lub marki w kraju.  Dopiero gdy zawiadomienie celne dociera do ich domu, dowiadują się, że przedmiot pochodził spoza kraju i UE. Istnieje potrzeba zwiększenia regulacji dotyczących stron internetowych zarejestrowanych w domenie .ie, jeśli naprawdę chcemy zapobiec kontynuowaniu tego rodzaju podstępnego fałszowania cen. Obecnie przepisy stanowią, że strona internetowa z domeną .ie musi być zarejestrowana w Irlandii. Nie oznacza to jednak, że sama firma ma tutaj swoją siedzibę. To musi się zmienić bez dalszej zwłoki. Taoiseach i różne zaangażowane departamenty mogą powiedzieć konsumentom, że jest to wynik Brexitu. Ale ta wymówka jest mało przydatna dla kogoś, kto musi wydać prawie dwa razy więcej niż zaplanował, aby kupić przedmiot, który był reklamowany po znacznie, znacznie niższym koszcie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejne stracone św
Rozpoczęcie prac na