Podstawą wyjścia z pandemii jest AstraZeneca

Irlandzki rząd nie zmienił swoich priorytetów w zakresie szczepionek, czyli produkt firmy AstraZeneca, nadal pozostaje kluczowym, dla zabezpieczenia społeczeństwa przed Covid-19.

Ryzyko występowania powikłań i skutków niepożądanych jest niskie, co stanowi podstawę do decyzji, iż szczepionka Oxford/AstraZeneca, wciąż podawana będzie na wyspie, a i jest tą, która jest główną wykorzystywaną podczas programu masowych szczepień. Z oficjalnych danych, jakie przedstawiło HSE, wynika, że do tej pory, w Irlandii podano ponad 206 000 pojedynczych dawek brytyjsko-szwedzkiej szczepionki, a to stanowi ok. 1/5 wszystkich podanych w kraju.

Niestety do przypadku zakrzepicy doszło już też w Irlandii i obecnie bada się przypadek 40-letniej kobiety, u której utworzył się skrzep krwi w mózgu. U mieszkanki Dublina, do zakrzepicy doszło po zaszczepieniu jej na koronawirusa, więc już po podaniu wakcyny.

Irlandzkie władze medyczne twierdzą, iż swoje zalecenia w zakresie podawania szczepionki AstraZeneca, opierają na opinii Europejskiej Agencji Leków, która wydała w ostatnich dniach zalecenia, jakimi należy się kierować w przypadku tego produktu. Sama szczepionka Oxford/AstraZeneca, nadal uznawana jest za bezpieczna i skuteczną, chociaż EMA, łączy bezpośrednio przypadki zakrzepicy z podaniem brytyjskiej szczepionki.

Irlandia, co warto podkreślić, nie patrzy ślepo na zalecenia Europejskiej Agencji Leków, ponieważ prowadzi swoje rozpoznanie w tym zakresie i szuka wskazówek, w jakim kierunku powinny iść szczepienia tym właśnie specyfikiem.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Specjaliści widzą
PSNI przygotowuje si
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian