Podróże nadal nie są bezpieczne

W Irlandii potwierdzono szereg, na szczęście niewiele przypadków, importowania wirusa SARS-CoV-2 na wyspę, co niepokoi władze medyczne kraju.

Irlandzka Grupa Doradcza ds. Modelowania Epidemiologicznego (NPHET) poinformowała, iż od chwili rozpoczęcia znoszenia ograniczeń na poziomie krajowym, odnotowano już prawie 10 przypadków przeniesienia koronawirusa do Irlandii, a stało się to z kierunku Wielkiej Brytanii i Szwecji. Informację tę potwierdza także Departament Zdrowia, który jest obecnie zdania, że niezbędne stanie się utrzymanie niektórych obostrzeń dla osób przybywających na wyspę, ale i nie wyklucza się też wprowadzenia nowych zasad kontroli podróżnych.

Szef NPHET prof. Philip Nolan jest zdania, iż nie można teraz zrezygnować z badania temperatury ciała wśród osób przybywających do Irlandii, ale i 14-dniowej kwarantanny izolacyjnej, ponieważ te środki zabezpieczą kraj przed nagłym powrotem koronawirusa na wyspę. O ile na poziomie krajowym sytuacja jest opanowana, to zagrożenia występują teraz właśnie w kontekście wyjazdów zagranicznych i te muszą znaleźć się pod kontrolą władz medycznych Irlandii.

Profesor Philip Nolan:

– To trochę niepokojące… W ciągu ostatnich dwóch tygodni zaczęliśmy obserwować niewielką liczbę przypadków zakażeń związanych z podróżowaniem. Jest to bardziej znacząca część bardzo małej liczby zakażeń, z którą mamy do czynienia na wyspie.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET

Polska-IE: Udostępnij...
Covid zmienił plany
Jak przyspieszy odmr
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish