Podróże międzynarodowe dopiero w sierpniu

Green Travel Cert, czyli unijny system paszportów medycznych, gotowy będzie w czerwcu, ale jego wdrożenie w Irlandii, może potrwać do końca sierpnia.

Poinformował o tym wicepremier Leo Varadkar, który dodał, że ta sprawa rozpatrywana będzie na jutrzejszym posiedzeniu gabinetu, kiedy ministrowie otrzymają pełne informacje w tym zakresie. Dokument zawierać ma zarówno rozporządzenia unijne, jak i stanowisko rządu, ale i zawarte tam zostaną możliwości pełnego wdrożenia Green Travel Cert.

Varadkar stwierdził również, że rząd, wciąż w zakresie podróży międzynarodowych, prezentować ma ostrożność, więc nie należy się spodziewać, by podróżowanie po świecie, miałoby zostać dozwolone wcześniej, niż z końcem lata.

Leo Varadkar:

– Realistycznie…, myślę, że to koniec lata. Jest bardziej prawdopodobne, że będzie najwcześniej w sierpniu, zanim powiemy ludziom, że można angażować się w podróże, które nie są niezbędne.

Zielony Certyfikat Podróży to przepustka, jak się ją nazywa, która wskazuje, czy osoba została zaszczepiona, przebyła Covid-19 lub ma negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa. Dokument zostanie wprowadzony w okolicach czerwca, a państwa unijne, będą miały 6 tygodni na jego wdrożenie.

Varadkar zauważył:

– Państwa członkowskie będą miały sześć tygodni na przyjęcie, czyli okres od połowy czerwca do początku sierpnia, w którym państwa członkowskie będą mogły Certyfikat przyjąć.

Wicepremier dodał również, że na jutrzejszej Radzie Ministrów, omówiona zostanie zasadność utrzymania hotelowej kwarantanny, chociaż Leo Varadkar zasugerował, że izolacja w hotelach, może zostać z nami jeszcze przez jakiś czas.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Państwo musi wspier
Łukasz Tygerski: Ig
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian