Podróże między Irlandią a Wielką Brytanią są ściśle monitorowane

Rząd rozpoczął właśnie ścisły nadzór granicy z Wielką Brytanią, a dzieje się tak po doniesieniach, iż u naszych wschodnich sąsiadów, pojawił się nowy szczep koronawirusa.

Wchodzimy w okres zwiększonych ilości podróży zagranicznych, informuje zastępca naczelnego lekarza kraju dr Ronan Glynn, co oznacza, że nowa mutacja, może bardzo szybko dotrzeć również do nas, a jej następstwa mogą okazać się nader złe, bo spowodują wzrosty zakażeń, a przebieg choroby może być cięższy. Laboratoria w Irlandii, poinformowano, iż mają podczas badań, sprawdzać, czy wykryty wirus, jest tym, który znany był od miesięcy, czy może jest to jego nowa odmiana, która odkryta została w ostatnich dniach w UK.

Zmutowany wirus pojawił się w południowo-wschodniej Anglii, a jest to miejsce, dodaje dr Glynn, gdzie mieszka wielu imigrantów z Irlandii, co z kolei może być wskazówką, że wraz ze świątecznymi podróżami, mutacja trafi również do nas.

Dr Glynn dodał, że wiadomość o nowym szczepie, który określono, jako „bardziej zjadliwy”, przekazał Irlandii system wczesnego ostrzegania, niezależnie od informacji uzyskanych w Wielkiej Brytanii. Obecnie, nie można powiedzieć, mówił dalej zastępca naczelnego lekarza kraju, czy i w jaki sposób mutacja wpłynie na stan epidemiczny w kraju, a i jak wpłynie na skuteczność szczepionki.

Źródło zbliżone do Departamentu premiera poinformowało jednak, że rząd, nie planuje obecnie zwiększonych kontroli dla pasażerów przybywających z Wielkiej Brytanii, jak i nie planuje wprowadzania dodatkowych obostrzeń na tej trasie. Podkreślono, iż sytuacja jest obecnie ściśle monitorowana, a ewentualne kroki, podejmowane będą, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Świat nauki, nie ma jeszcze wystarczającej ilości danych, by określić, czy zmutowany wirus, jest zmieniony pod względem genetycznym w sposób uniemożliwiający jego „unieszkodliwienie” szczepionką, czy może jest na nią całkowicie odporny. Ważne jest teraz, aby przeprowadzić kompleksowe badanie szczepu.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Stali klienci karani
Rząd pomoże rolnik
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian