Podpaskowa ustawa przejdzie. Jest poparcie wszystkich ugrupowań

Senator Fiona O’Loughlin z zadowoleniem przyjęła ponadpartyjne poparcie dla ustawy o bezpłatnych dostawach produktów higienicznych dla kobiet „Period Products Bill 2021”, która przeszła drugi etap w Seanad po szerokiej debacie w tej sprawie.

Senator O’Loughlin powiedziała, że ​​jest „bardzo dumna i zaszczycona” zarówno popierając projekt ustawy, który został przedstawiony przez jej koleżankę z partii, senator Lorraine Clifford-Lee, jak i współprzewodniczącą partii.

Senator O’Loughlin skomentowała to w następujący sposób:

– Postępowe ustawodawstwo, o którym dyskutujemy, jest mile widziane i jest głównym środkiem zdrowia publicznego. Z zadowoleniem przyjmuję wsparcie rządu i spodziewam się, że jego postanowienia mogą zostać uchwalone do następnej jesieni. Jest to problem dla wszystkich kobiet i młodych dziewcząt w Irlandii i oczywiście dla transpłciowych mężczyzn. Nikt w Irlandii nie powinien walczyć o dostęp do produktów, których potrzebuje, aby bezpiecznie i godnie zarządzać swoim miesięcznym cyklem. Celem tej ustawy jest to, że każdy, kto potrzebuje produktów higienicznych, może je otrzymać bezpłatnie. Okresy są całkowicie normalną częścią życia każdej kobiety na całym świecie. Zarówno ONZ, jak i wiodąca organizacja pozarządowa Human Rights Watch wielokrotnie uznawały higienę menstruacyjną za prawo człowieka. Bez względu na dochody, pochodzenie czy okoliczności, każda kobieta powinna mieć równy dostęp do produktów menstruacyjnych w dyskretny i godny sposób. Żadna kobieta nie powinna być niezdolna do zarządzania swoim okresem, czy to w szkole, na studiach, bezrobotna lub w miejscu pracy. W ostatnich latach dane pokazują, że prawie 50% nastoletnich dziewcząt w Irlandii ma trudności z zakupem produktów miesięcznych. Nie jest niczym niezwykłym, że młode kobiety mogą nie mieć innego wyboru, jak zrezygnować z produktów, aby związać koniec z końcem. Badania pokazują, że 61% dziewcząt opuściło szkołę z powodu miesiączki. Biorąc pod uwagę cenę czynszu, opłaty studenckie i ogólne koszty utrzymania, studenci również mają wyjątkowo napięty budżet. Jest rzeczą oczywistą, że kobiety bezdomne mają poważnie ograniczony dostęp do tych produktów. Szacuje się, że większość kobiet i dziewcząt przez całe życie wyda około 8100 euro na produkty i środki przeciwbólowe, a dostęp do przystępnych cenowo produktów należy rozpatrywać w kontekście praw człowieka. Gloria Steinem powiedziała kiedyś, że świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby mężczyźni mieli miesiączki. Myślę, że ma całkowitą rację. Gdyby mężczyźni mieli okresy, nie sądzę, abyśmy musieli odbyć tę konkretną debatę w tym czasie. Z niecierpliwością czekam na postęp w tej legislacji.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE: Udostępnij
Potrzeba przepisów
Oficjalnie: Martin n
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian