Podniesienie poziomu do trzeciego, spowodował wzrost ilości wniosków o zasiłki

Problemy kraju zauważone zostały przez Departament Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej, chociaż dużo wcześniej o takich wspominała opozycja.

Wg Departamentu, poziom ograniczeń równa się wzrostowi wniosków o przyznanie zasiłku dla pandemicznych bezrobotnych, a to oznacza, że wraz ze wzrostem ograniczeń, firmy zaczynają zwalniać pracowników. Tak dzieje się obecnie przede wszystkim w Dublinie, a pogorszenia sytuacji należy się też spodziewać w hrabstwie Donegal, gdzie również obowiązuje trzeci poziom ograniczeń.

Od chwili wprowadzenia 3. poziomu ograniczeń w Dublinie, ilość wniosków o przyznanie zasiłku PUP, wzrosła ogółem o 19 000, co w ujęciu krajowym dało ilość ponad 217 000 osób. W poprzednim tygodniu z Pandemic Unemplotyment Payment korzystało 206 341 osób, więc wzrost jest zauważalny. Niezależnie od tego w ostatnim tygodniu 8690 osób zamknęło swoje roszczenia z tytułu zasiłków pandemicznych, co jednak nie wpłynęło na obniżenie się ilości osób bez pracy, które tę utraciły ze względu na Covid-19.

Departament Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej spodziewa się dodatkowych pandemicznych bezrobotnych już w przyszłym tygodniu, a będzie miało to związek z wprowadzeniem ograniczeń w Donegal.

Departament Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej:

– Ponad 19 000 osób złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w związku z pandemią w ciągu ostatnich siedmiu dni, częściowo odzwierciedlając, choć nie całkowicie, efekt przeniesienia niektórych obszarów na 3 poziom ograniczeń. Największy wzrost odnotowano w Dublinie, gdzie liczba płatności PUP wzrosła do 85 892, czyli o 10 000 więcej niż w zeszłym tygodniu. Dalszy wzrost jest oczekiwany, gdy region został przeniesiony na poziom 3 lub wyższy. Wzrost danych z tego tygodnia nie odzwierciedla wpływu przejścia Donegal na poziom 3 w zeszły piątek. Oczekuje się, że każdy taki wpływ zostanie odzwierciedlony w danych PUP z przyszłego tygodnia.

Nieprzerwana krytyka wobec rządu płynie natomiast z obozu opozycyjnego, który podkreśla w swoich wypowiedziach, iż powinno się wprowadzić inne modele zabezpieczeń przed wzrostem ilości zakażeń, a i przywrócić płatności PUP do poprzedniego poziomu, by zapewnić odpowiednie warunki osobom, które tracą zatrudnienie poprzez nakładanie dodatkowych ograniczeń. Najbardziej aktywna na tym polu jest partia Mary Lou McDonald, która od miesięcy przekonuje, że obniżka płatności PUP, może doprowadzić do wielu tragedii na poziomie rodzin.

Mary Lou McDonald powiedziała o obniżeniu zasiłków PUP:

– To nie jest najmądrzejsza społecznie i ekonomicznie rzecz, więc Paschal Donohoe będzie musiał zmienić swoje stanowisko, ponieważ jest to niewłaściwa decyzja.

Rząd pozostaje jednak na swoim stanowisku i minister ochrony socjalnej Heather Humphreys stwierdziła, że gabinet, „nadal oferuje bezpieczeństwo bezrobotnym, wiec zasiłki PUP, pomimo niższej stawki”.

*

W tym przypadku, czyli słów McDonald i Humphreys mamy więc pewnego rodzaju niezrozumienie tematu. Sinn Féin chodzi o to, że obniżenie stawki jest złe, a rząd jest zdania, że rzucane bezrobotnym zasiłkowe ochłapy, są odpowiednią formą wsparcia i pandemiczni powinni się cieszyć, że w ogóle coś dostają.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection/Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Przemysł turystyczn
Minister Coveney w W
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian