Podejrzani o wyłudzenie zasiłków PUP, są już w rękach policji

Funkcjonariusze z pionu dochodzeniowego An Garda Síchána zidentyfikowali już 28 osób, które potencjalnie dopuściły się wyłudzeń, a te mają związek z zasiłkami Pandemic Unemployment Payment.

Akcja prowadzona była wspólnie przez urzędników Departamentu Ochrony Socjalnej oraz oddelegowanych im do pomocy policjantów, a podstawą do rozpoczęcia śledztwa była dokumentacja, jaką złożono w elektronicznym systemie wnioskowania o zasiłek PUP. W toku postępowania okazało się, że podejrzani, należą do międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, a w jej skład wchodzili zarówno rodowici mieszkańcy Irlandii, jak i przybysze z innych państw.

Podczas dochodzenia, które miało ustalić, czy podejrzenia pracowników Departamentu Ochrony Socjalnej są słuszne, okazało się, iż w grę wchodzą też przestępstwa związane z kradzieżą tożsamości, ale sprawa dotyczyć ma jednocześnie wyłudzenia na szkodę Skarbu Państwa.

Dochodzenie trwało od maja tego roku, a ukoronowane zostało wizytą policji w wytypowanych przez nich domach i mieszkaniach znajdujących się w Limerick i Clare. W tych hrabstwach dokonano szeregu przeszukań, a odnalezione dokumenty oraz inne materiały związane z możliwymi wyłudzeniami sugerują, że sprawców wytypowano właściwie.

Garda zatrzymała w tej sprawie 28 osób, ale zaznacza w komunikacie, że na tym się nie skończy, ponieważ funkcjonariusze kontynuują swoją pracę, a na celowniku znajdują się kolejne osoby.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
Ryanair przewiózł
Dystrybucja szczepio
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian