Podatnicy zapłacili ponad 80 mln € za testy

Departament Wydatków Publicznych podał dane o kosztach, jakie poniesione zostały przez Irlandię w wyniku prowadzenia testów w kierunku koronawirusa.

Od początku pandemii w kraju przeprowadzono 447 000 testów, co kosztowało budżet państwa 44 miliony euro, jednak były też koszty dodatkowe, więc ogólny koszt podniósł się ogółem do 84 mln €, z czego 33 mln € to koszty kapitałowe centrów badań, sprzęt i odczynniki.

Wcześniej wicepremier Leo Varadkar twierdził, że koszt przeprowadzenia jednego testu wynosi 200 €, jednak z wyliczeń Departamentu Wydatków wynika, że za jeden test państwo płaci ok. 98 €, a cena różni się w zależności od dostawcy.

Do końca sierpnia planuje się też utrzymać zdolność wykonywania testów na poziomie 100 000 tygodniowo, a na koniec miesiąca, zdolność testowania zostanie oceniona i w zależności od ilości zakażeń albo zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie, albo zmieniona w zależności od potrzeb. Jeżeli ilość 100 000 testów tygodniowo zostałaby utrzymana do końca roku, to oprócz kosztów obecnych, czyli 167 mln €, jakie przeznaczone były na testowanie chorych i podejrzanych o zakażenia, w tym nieprzewidziane wydatki, kwota może zwiększyć się do 375 mln €. O ile ilość testów zmniejszona zostanie o 50%, to na koniec roku koszt dotrze do 207 mln €, a gdyby ilość badań zmniejszyć do 30 000 tygodniowo, to koszt dla podatnika wyniesie 153 mln €.

Nikt z urzędników Departamentu Wydatków Publicznych nie zaryzykował stwierdzenia, jak kształtować się będą koszty całkowite pobierania wymazów i prowadzenia analiz, ponieważ nie można obecnie przewidzieć, jak rozwinie się w Irlandii sytuacja w okresie, kiedy skończy się tzw. lato i nastanie pora zwiększonej zachorowalności na choroby sezonowe, a wraz z nimi, może powrócić wyższa ilość zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Public Expenditure

Polska-IE: Udostępnij...
Płatności dla „z
Castle Farm: Nowa do
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish