Podatek węglowy uderza w najbiedniejszych

Proponując podniesienie podatku węglowego Partia Zielonych mydliła nam oczy, iż proponuje taki ruch, by zwiększyć ochronę środowiska i chronić zdrowie ludzi.

O ile oba aspekty są bardzo ważne, to nie zauważono w propozycji podniesienia podatku węglowego, że będzie on wpływał na podniesienie się kosztów życia dla mieszkańców Irlandii, ale zrobili to prawdopodobnie tylko dlatego, by ich nie denerwować.

Wracając jednak do clou problemu podatku węglowego, a ten wzrośnie do 7,50 € za tonę wyemitowanego CO2, a sprawę należy postawić jasno, czyli kto odczuje to najbardziej?

Będą to osoby o niskich dochodach, gdyż wzrosną ceny paliw pędnych oraz grzewczych, a można dodać, że wszystkie nośniki energii, bo CO2, emitują w sporej ilości zarówno benzyna i olej napędowy, ale też olej grzewczy, torf, węgiel i gaz. W tym przypadku gospodarstwa domowe obciążone zostaną opłatami dodatkowymi, czyli nie dosyć, że zapłacą więcej za benzynę, to jeszcze za ogrzanie domu. Jest jeszcze jedna pomijana kwestia, a ta dotyczy prądu, bo i ten objęty jest podatkiem węglowym, a jak wiemy, elektrownie również są emitentami CO2.

Tym samym gospodarstwa domowe o niskich dochodach, uderzone zostaną podwyżkami z wielu stron, a staną przed wyborem, czy dojechać do pracy, czy ogrzać mieszkanie? Wyższy podatek węglowy, zaproponowany i przeforsowany przez Green Party, nie wpłynie jednak w tak dużym stopniu na osoby zarabiające średnio i dużo, bo te, chociaż zauważą nieco wyższe ceny i rachunki, to nie będą ich tak mocno odczuwać.

Nakładając wyższy podatek węglowy na wysokie czynsze, ten stanie się składową obniżenia standardów życia w Irlandii, a wszystko w imię walki o czyste powietrze.

Czy nie ma innego sposobu? Wg Partii Zielonych nie, a właściwie nie ma ona innego pomysłu, czyli żąda pieniędzy, zamiast wprowadzać rozwiązania znane z innych krajów. Część państw postawiła na model dotacji oraz ulg, więc wszyscy, którzy zmodernizują się emisyjnie, mogą liczyć na niższe podatki, co i w Irlandii mogłoby skłaniać do przechodzenia na alternatywne źródła zasilania, modernizację termiczną domów, a i wymianę samochodów na nisko- lub zeroemisyjne.

Patrząc jednak na działania irlandzkich Zielonych, chodzi im tylko o kosztowną drogę do uzyskania tego celu, by pokazać Unii Europejskiej, że dziania w zakresie ochrony środowiska są podejmowane, ale nie mówią już, że kosztem własnego narodu.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Dlaczego drożeją p
Grillowanie najemcó
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian