Podatek węglowy sfinansuje państwowe dotacje

Rząd nie ma obecnie planów, aby zrezygnować ze wprowadzenia podwyżek podatku węglowego, a przynajmniej opóźnić ich wprowadzenie.

Jak powiedział premier Micheál Martin, pieniądze z podatków węglowych, wykorzystywane będą do rozwiązania kryzysu, jaki wiąże się z rosnącymi kosztami życia w Irlandii.

Premier Martin:

– Nie ulegamy krótkowzroczności – klimat nadal jest priorytetem.

Micheál Martin zaznaczył, że rząd, chce chronić mieszkańców kraju przed skutkami wzrostu cen energii, paliw i żywności, ale obraz całej sytuacji jest niepewny i należy podjąć odpowiednie działania, które będą wsparciem rzeczywistym.

Środki mające na celu wsparcie i rozwiązanie problemu rosnących kosztów życia w kraju, ogłoszone zostaną w tym tygodniu, a jak dodał premier, pochodzić będą z wpływów z podatków węglowych.

Premier Martin odrzucił też wezwania opozycji, by zrezygnować z podwyżki podatku węglowego, co nastąpić ma w maju tego roku, a jak przekonuje opozycja, będzie to kolejna podwyżka kosztów, jakie ponoszą mieszkańcy wyspy i wpłynie na ubożenie społeczeństwa.

Micheál Martin przyznał, iż obecna inflacja wpływająca na koszt życia, jest najwyższa od 20 lat i trzeba chronić ludzi przed kolejnymi wzrostami, jednak wciąż nie są pewne skutki dalszych podwyżek i działań gabinetu w kolejnych miesiącach.

*

Słowa premiera można określić, jako charakteryzujące się brakiem wiedzy w zakresie działań, jakie powinny być podejmowane, by ograniczyć wpływ inflacji na społeczeństwo, a jednocześnie, sam rząd nie do końca chyba wie, co w tej sytuacji powinien zrobić. Premier, który mówi, że przyszłość jest niepewna, daje jasny sygnał, iż jego gabinet, miota się w kryzysie i tak na dobrą sprawę, nie zrobi nic, gdyż nie wie, w jakim kierunku powinien się skierować. To problem, który powinni pomóc rozwiązać rządowi analitycy i specjaliści z zakresu ekonomii, a są przecież na jego usługach, więc i oni nie wiedzą chyba, co tak naprawdę stanie się z gospodarką Irlandii, Europy i świata, skoro szef gabinetu, mówi o niepewności i niemożliwych do przewidzenia skutkach.

Nie jest to dobry znak dla Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Presja cenowa jest z
Mundury Gardy ponown
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська