Podatek węglowy nie wpłynie na zwiększenie kosztów życia

Rząd potrafi rozbawić społeczeństwo i jak twierdzą taoiseach Micheál Martin i tánaiste Leo Varadkar, podwyżka podatku węglowego, która ma nastąpić w maju, nie wpłynie na konsumentów, bo wprowadzone zostaną działania osłonowe.

Premier i wicepremier zapewniają, że opracowywane są już mechanizmy, które zniwelują wpływ podwyżki podatku węglowego, czyli konsumenci nie odczują wzrostu opodatkowania w tym zakresie. Wprowadzone mają być rekompensaty, a te będą osłoną dla rosnących kosztów życia i zapewniają o tym Micheál Martin i Leo Varadkar.

Co chyba ważne, nie ma jeszcze szczegółów, jakie chronić mają społeczeństwo przed wpływem wyższego podatku węglowego, bo nad tymi rząd nadal pracuje, a i rośnie niepokój mieszkańców kraju, którzy obawiają się, iż wyższy podatek węglowy, stanie się dodatkowym uderzeniem w ich portfele.

Istotne jest też, że dopiero dojdzie do spotkania liderów partii koalicyjnych i będą oni omawiać środki, jakie mogą być wprowadzone w ramach pakietu ochronnego, a ten na jesieni tego roku, trafić ma również do ustawy budżetowej, więc chronić mieszkańców Irlandii także w przyszłym roku.

Premier zapowiedział również, że rząd ma już teraz inne podejście do kryzysu, jaki odczuwalny jest na wyspie, więc będzie spotykał się co kilka tygodni i na bieżąco reagował na sytuację ekonomiczną, podejmując niezbędne działania. Szef gabinetu wyraził też obawę, iż inflacja nie będzie dziełem kilku, czy kilkunastu miesięcy, a może tak się dziać przez nawet kilka lat.

Właściwie nie wiadomo jeszcze, jak w kwestii podatku węglowego wyglądać będzie postępowanie władz, bo posłowie i senatorowie ugrupowań rządzących, złożyli właśnie wniosek o zniesienie tegorocznej podwyżki podatku węglowego. Co ciekawe, kiedy wniosek zacznie być procedowany, stanie się wielce prawdopodobne, że powstanie szeroka koalicja, a już teraz ma większość, która zablokuje możliwość podniesienia podatku węglowego. Za zawieszeniem na czas kryzysu wprowadzanie podwyżek w podatku węglowym jest cała opozycja, również niektórzy posłowie Fine Gael i Fianna Fáil, co daje większość podczas głosownia, czyli rząd może się doczekać wyraźnego sygnału parlamentarnego, iż podwyżki podatku węglowego nie może w tym roku wprowadzić.

*

To może przyczepię się do słów premiera i wicepremiera, bo jak słyszę, że wprowadzą podwyżkę podatku węglowego i jednocześnie dziania osłonowe, żeby mi ulżyć i żebym nie odczuwał, to Panie Micheálu Martinie i Panie Leo Varadkarze, za grosz wam nie wierzę. Chcecie mnie ochronić przed wpływem wyższych stawek podatku węglowego, to ich nie wprowadzajcie, a wtedy będę wiedział, że tak stanie się naprawdę. Inne rozwiązania będą jedynie zaciemnieniem sytuacji i oszustwem z waszej strony, bo i tak w jakiś sposób nałożycie na mnie ten wyższy podatek węglowy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Premier Martin zapow
Rosyjska ambasada w