Podatek USC nie będzie zniesiony

Rząd Endy Kenny’ego i Joan Burton obiecywał, że podatek Universal Social Charge (USC), wprowadzony jest tymczasowo.

Od czasu, kiedy miał zniknąć, minęło już kilka terminów, a i obietnice, że będzie sukcesywnie obniżany, do całkowitej likwidacji, nie są realizowane. Teraz w tej kwestii wypowiedział się premier Micheál Martin, który poinformował, iż USC, nie będzie zniesiony przez jego rząd. To może też oznaczać, że i po przejęciu fotela premiera, nie zrobi tego Leo Varadkar, który jest kontynuatorem polityki Endy Kenny’ego.

Istotne jest, co podkreślił premier, że musi być szczery wobec mieszkańców Irlandii i dodał, iż nie można teraz znieść USC, pomimo rosnących kosztów życia, gdyż nie pozwala na to stan państwowej kasy. Obecnie, wciąż rosną wydatki publiczne, więc rosną też potrzeby państwa wobec pobierania danin, a to w linii prostej prowadzi do decyzji, że podatków obniżać nie można.

Premier Micheál Martin, przemawiając w kwestii USC, powiedział:

– Nie zostanie zniesiony. Cały czas musimy być szczerzy wobec ludzi, rosną wymagania dotyczące wydatków publicznych. W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiła bezprecedensowa interwencja rządu w państwo i w gospodarkę. Wspieranie płac, wzmacnianie pracodawców. To było całkiem bezprecedensowe, wiele pożyczyliśmy, aby to zrobić.

Taoiseach powiedział odkrywczo, iż nie można liczyć, że podatek VAT na paliwa pędne zostanie obniżony, bo w opinii premiera, rachunki wzrosną, kiedy podatek wróci do swojej poprzedniej wysokości.

Premier Micheál Martin:

– Jesteśmy już na poziomie 13,5%, gdybyśmy obniżyli, do powiedzmy, do 12%, zakończylibyśmy derogację, którą obecnie mamy. W końcu wrócilibyśmy z wyższą liczbą, co oznaczałoby ostatecznie wyższe rachunki dla ludzi, więc Departament Finansów odradza taki krok.

Premier przypomniał również, że rząd, podejmuje wiele inicjatyw, aby obniżyć koszty życia dla mieszkańców Irlandii, w tym zatwierdził program dopłat do energii elektrycznej. Rząd spodziewa się również, że inflacja, zacznie niebawem spadać, więc nie będzie już tak dużej presji na gospodarstwa domowe. Pakiet, jaki skierowano do mieszkańców kraju, jest jednym z większych, jakie proponuje rząd, dodał Martin i stwierdził dalej:

– W takim pakiecie nigdy nie złagodzi się całej sytuacji ludzi. To, co staraliśmy się zrobić, to zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby dać ulgę jak największej liczbie osób, jednocześnie podejmując inicjatywy zgodne z polityką rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Today.FM

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська