Podatek od osób prawnych z problemami wdrożenia

W ubiegłym roku przyjęto umowę dotyczącą stawki opodatkowania osób prawnych w minimalnej wysokości 15%, jednak część państw unijnych, zgłasza, iż widzi pewne problemy w tym zakresie.

To z kolei wywołało szeroką dyskusję na forum UE, bo pojawiły się wyraźne różnice, w zakresie wdrożenia całej umowy, a ta powinna zacząć obowiązywać do stycznia 2023 roku, bo taki jest ostateczny termin jej wprowadzenia. Niektóre z krajów Unii Europejskiej uznały jednak, że powinny chronić swój rynek wewnętrzny i czynią wysiłki, aby można było obniżyć, w jakiś sposób, 15 proc. podatek korporacyjny.

Jest w tym zakresie jeszcze jednak kwestia, bo np. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej mają swoje plany dotyczące harmonogramu wprowadzenia planu opodatkowania osób prawnych, a te stają w sprzeczności z założeniami Francji, która jeszcze za swojej prezydencji w UE, chce zakończyć cały proces. Oznacza to, że podatek korporacyjny w stawce minimalnej 15%, miałby zostać implementowany do lipca tego roku.

Termin ten może być jednak niewykonalny, bo zablokowany zostanie przez opór części państw Unii Europejskiej, jak i największych światowych graczy, czyli m.in. USA. Francja ma więc dużo do zrobienia, by jej założenia, zostały zrealizowane w czasie trwania jej przewodnictwa w UE.

Jakby tego wszystkiego było mało, to np. Polska, Węgry, Estonia i Malta, wyraziły słowa krytyki wobec unijnej interpretacji przepisów o opodatkowaniu korporacyjnym, więc uzgodnionych w planie zaproponowanym przez OECD, czyli jest już całkiem pokaźna grupa, która może zablokować wprowadzenie nowej stawki w życie. To nie wszyscy przeciwnicy nowego podatku korporacyjnego, gdyż są państwa unijne, które jeszcze nie mówią tego oficjalnie, ale im również, nie podoba się wiele wytycznych, które mają obowiązywać od 2023 roku.

Do niedawna na drodze porozumienia stała też Republika Irlandii, jednak w pewnym momencie negocjacji uznała, że przychyli się do rozwiązań proponowanych przez OECD, więc ugięła się pod naporem USA, Kanady, Francji, a i szefostwa UE w Brukseli, więc podatek od osób prawnych w wysokości 15%, przyjęła.

Co istotne, irlandzki minister finansów Paschal Donohoe zapowiedział, co spodobało się zarówno Komisji Europejskiej i Francji, że na wyspie, podatek korporacyjny na nowych zasadach, zacznie obowiązywać w terminie, a jednocześnie oficjalnie, bo na forum ministrów finansów eurogrupy, poparł wprowadzenie minimalnej stawki podatku od osób prawnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pracodawcy chcą dos
Rząd musi pilnie za
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська