Podatek na paliwa obniży się do 9%

Irlandzki rząd, który był jednym z wielu, uzyskał porozumienie z Unią Europejską, a w tym mówi, że wkrótce podatek VAT na paliwa może zostać obniżony z 23 do 9 procent.

Dokumenty w tej sprawie zostały już podpisane przez m.in. Irlandię i Unię Europejską, co miało miejsce pod koniec szczytu w Brukseli. Porozumienie, nie jest jeszcze dokumentem finalnym, gdyż do obniżenia podatku VAT potrzebne będą dodatkowe ustalenia, ale gabinet Martina uzyskał w ten sposób prawo do negocjowania z UE wysokości stawek VAT na paliwa. To z kolei otwiera drogę, aby rozpocząć cały proces, a w konsekwencji przynieść 14 proc. obniżkę paliw napędowych i grzewczych.

Środek ma być tymczasowy, ale jest też warunek, że nie może być on sukcesywnie podniesiony, a w odpowiednim czasie, wróci do swojej poprzedniej stawki, czyli od razu do 23%.

Cały proces zajmie jeszcze kilka tygodni, dodał premier Micheál Martin i odbędzie się teraz szereg rozmów w kwestii obniżenia podatku VAT na paliwa, a te utorują drogę do znacznie niższych cen na stacjach benzynowych.

Ta dobra informacja pojawia się w chwili, gdy kolejne firmy energetyczne ogłosiły, że podnoszą ceny na dostarczane przez siebie nośniki energii, w tym Energia podniesie cenę prądu i gazu od 25 kwietnia odpowiednio o 9,9 i 19,9 procent. Podobnie będzie w przypadku klientów PrePayPower, bo i ten dostawca podniesie ceny na dostarczane nośniki energii.

Obaj dostawcy tłumaczą, iż powodem podwyżek są rosnące ceny zakupu na rynkach hurtowych, co w konsekwencji wymusiło wprowadzenie nowych taryf.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish railways help
Irlandia nie skorzys