Podatek drogowy od roweru
Całkiem niedawno powstał pomysł, aby rowerzyści, jako użytkownicy dróg, płacili podatek od ich użytkowania.
Pomysł dobry, bo przyniesie Skarbowi Państwa dodatkowe wpływy, ale już spotkał się z głęboką krytyka posłów i senatorów. Wyrazicielem sprzeciwu stał się członek Fine Gael z Galway East Ciaran Cannon, nawiasem mówiąc, od 40 lat aktywny rowerzysta.
Poseł Cannon „bzdurą” nazywa propozycję opodatkowania rowerzystów, w kraju, w którym nadal stosunkowo mała ilość osób korzysta z tego środka transportu, a wśród młodzieży, gdzie powinien być najbardziej propagowany, jest wręcz dramatycznie mało użytkowników rowerów.
Co ważne, poseł nie zmienił swojej opinii nawet po wypadku, jakiego doznał, poruszając się rowerem w okolicach Moycullen, co w następstwie doprowadziło do bardzo poważnej operacji. Poseł wzywa też do „zmiany kulturowej” na irlandzkich drogach, by każdy z uczestników ruchu drogowego, na jezdni mógł czuć się bezpiecznie, a jednocześnie traktowany był na równych prawach. Istotne jest też wg posła, aby podniosło się bezpieczeństwo rowerzystów poza obszarami miejskimi, gdzie nie ma ścieżek rowerowych, a to tam dochodzi do coraz większej ilości wypadków z udziałem rowerzystów.
Jak wynika ze statystyk RSA i Gardy, a te cytował poseł Cannon, 82% zgonów rowerzystów miało miejsce na drogach wiejskich z ograniczeniem prędkości 80 km lub wyższym. Analiza wykazała również, że 406 osób zostało poważnie rannych w kolizjach w pierwszej połowie 2021 r., przy czym piesi, rowerzyści i motocykliści stanowili prawie połowę wszystkich odnotowanych poważnych obrażeń ciała.
Poseł Ciaran Cannon:
– Każdy użytkownik dróg ma prawo przebywać na drogach Irlandii. Najważniejszym elementem tego wszystkiego jest zmiana kulturowa, w której wszyscy użytkownicy dróg zaczynają w pierwszej kolejności szanować swoje prawo do przebywania na drogach. Zawzięcie argumentowałem w tej sprawie, iż nie ma żadnej hierarchii użytkowników dróg… wszyscy jesteśmy na zewnątrz i wszyscy staramy się jak najbezpieczniej i najszybciej dotrzeć do szkoły, na studia, do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi i niezależnie od tego, z jakiego środka transportu korzystamy, mamy prawo, by czuć się bezpiecznie na naszych drogach.
Przedstawiciel Fine Gael z Galway wezwał też odpowiednie organa, by tak zmieniły prawo, żeby w odpowiedni sposób chroniło każdego uczestnika ruchu drogowego. Poseł zaapelował również, aby w Irlandii zarówno kierowcy samochodów oraz motocykli, ale też rowerzyści, mogli używać kamer wideo, nagrywających sytuację na drogach, a materiały, wykorzystywane były przez Gardę i sądy, by ustalić przebieg zdarzenia drogowego, jeżeli do takiego dojdzie, a jednocześnie przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na irlandzkich drogach, bo niekiedy niewielkie zmiany w organizacji ruchu, znacznie poprawiają bezpieczeństwo.
Bogdan Feręc
Źr: Fine Gael Galway East