Podatek drogowy i VRT wzrośnie o 50 €

Obecnie można już mówić, że to przesądzone i kierowcy z Irlandii doczekają się wraz z końcem roku podniesienia podatku drogowego oraz VRT.

Sumując podatek drogowy, VRT, wyższe ceny paliw, ze względu na podniesienie podatku węglowego, w przyszłym roku kierowcy, zapłacą nawet o 50 € więcej, niż teraz kosztuje ich użytkowanie własnego samochodu. Co ciekawe, koszt eksploatacji pojazdu może być nawet wyższy, a wszystko zależeć będzie od emisji spalin, więc wyższa, spowoduje dodatkowe podniesienie opłat.

Oczywiście będą tacy, którzy zyskają, ponieważ właściciele pojazdów bezemisyjnych, zapłacą nieco niższe daniny drogowe, a stanie się tak za sprawą ulg, jakie znajdą się w przyszłorocznym budżecie.

*

Tu można zapytać, kto odpowiedzialny jest za taki stan rzeczy? To nikt inny, jak Partia Zielonych, która naciskała na koalicję, by w swoim przyszłorocznym budżecie, uwzględniła ich postulaty związane z ekologią, a to oczywiście kosztuje, czyli pieniądze na realizację marzeń Green Party, trzeba było znaleźć. Najprostszym sposobem stało się więc podniesienie podatków związanych z użytkowaniem paliw stałych oraz płynnych, co będzie miało miejsce.

Zanim jeszcze wyższe podatki i opłaty wejdą w życie, Zieloni odtrąbili sukces, ale jak wiemy, ich propozycje doprowadziły do jednego, czyli spadku notowań i mniejszej popularności w sondażach. To jednak nie zraziło ugrupowania prowadzonego przez Eamona Ryana, które walczy z zanieczyszczeniem atmosfery, ale po pierwsze, robi to za nasze pieniądze, a po drugie, nie do końca wiadomo, jakie działania sfinansowane będą z wyższego podatku drogowego. Dużo mówiło się o ścieżkach rowerowych i wymianie transportu publicznego na bezemisyjny, ale w ostatnich tygodniach, znacznie więcej uwagi Partia Zielonych poświęcała samej walce z zanieczyszczeniami, niż o konkretnych rozwiązaniach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Kto dostanie Christm
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian