Podatek dochodowy nie będzie zmieniony

Pojawiają się już pierwsze sygnały z Ministerstwa Finansów, które wskazują nam, jakie podatki płacić będziemy w przyszłym roku, a szef resortu zapewnił, że podatek dochodowy, nie wzrośnie.

Jak powiedział minister finansów Paschal Donohoe, podatek dochodowy nie wzrośnie w nadchodzącym budżecie pomimo szkód w finansach państwa, jakie spowodowane zostały przez Covid-19. W przyszłorocznym budżecie rząd skupiać się będzie na finansowaniu przedsięwzięć, które przywracać mają ludzi do pracy.

Paschal Donohoe:

– W szczególności w przypadku budżetu na 2021 r., nie planuję podwyższenia podatku dochodowego. Program rządu określa zobowiązania dotyczące ponownej oceny sytuacji, w której się znaleźliśmy, wraz z PRSI i podatkiem od emisji dwutlenku węgla, a w razie potrzeby mogą nastąpić zmiany, ale w przyszłości. Budżet 2021 będzie dotyczył środków utrzymania dynamiki wzrostu w gospodarce, przy setkach osób bez pracy.

Z deklaracji ministra Paschala Donohoe może wynikać, że rząd będzie chciał uniknąć podnoszenia podatków, ale zrobi to, jeżeli takie działania, okażą się niezbędne z punktu widzenia stanu finansów kraju. Z zapowiedzi można także wysnuć wniosek, iż nie należy spodziewać się dodatkowych ulg podatkowych, przynajmniej w zakresie, jaki obowiązuje już teraz.

Bogdan Feręc
Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Koronawirus ważniej
Gabinet mógł pomó