Pod koniec lipca pomoc państwa przekroczy 2 mld €

Z najnowszych danych Revenue Commissioners wynika, iż nie widać istotnego spadku w wydatkowaniu pieniędzy na zasiłki pandemiczne oraz pieniędzy przeznaczonych na wsparcie dla przedsiębiorców w ramach programu dopłat do wynagrodzeń pracowniczych.

Obecnie z programu the Covid-19 Temporary Wage Subsidy Scheme korzysta ok. 405 000 pracowników, chociaż rząd miał nadzieję, że ilość osób spadać będzie sukcesywnie. Wcześniej gabinet wyrażał przekonanie, że odmrażanie gospodarki przyniesie ze sobą znaczne zmniejszenie ilości osób korzystających z dopłat, jednak jak się okazuje, nadal wiele osób nie zostało przywróconych do pracy, a ci, którzy do niej wrócili, przenieśli się z programu PUP do TWSS.

Aktualnie całkowity koszt programów Pandemic Unemployment Payment i Temporary Wage Subsidy Scheme wynosi już 1,970 mld €, co z kolei pokazuje, że wcześniejsze szacunki, nie będą miały nic wspólnego z realnie wydatkowanymi kwotami.

W mijającym tygodniu zaledwie 12 900 osób opuściło program Pandemic Unemployment Payment, co jest kwotą wyraźnie niższą od poprzednich, więc i w tym zakresie rząd przestrzelił. Do pracy po kolejnych krokach odmrażania gospodarki powróciło ok. 84 000 z wcześniej zatrudnionych, a w tej kwestii i czasie, gabinet spodziewał się powrotów na poziomie powyżej 194 000 osób.

Ze wszystkich 84 000 osób, które zakończyły korzystanie z programu PUP, czyli zasiłku  pandemicznego, do programu dopłat pracowniczych TWSS przeniosło się ogółem 81 400 osób.

*

Co to oznacza? Głęboką recesję, brak możliwości zatrudnienia przez pracodawców, więc tak prawdę mówiąc, gospodarka Irlandii, jest w stanie permanentnej niewydolności zatrudnienia. Dlatego już teraz, a dzieje się to kolejny raz, stawiam tezę, że bezrobocie na koniec roku, z całą pewnością przekroczy 15%, nie zaś szacowne przez rząd 10 – 11 procent.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Revenue/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish