Początek końca wojny handlowej UE z USA

Wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena okazała się bardzo ważną dla Europy, gdyż udało się wypracować wiele porozumień, a i mamy dużo dobrych informacji gospodarczych.

Przede wszystkim zmieni się podejście Unii Europejskiej do źródeł zakupu węglowodorów, więc znacznie więcej gazu z USA docierać będzie do UE, ale i mamy ustalenia związane z dostawami ropy naftowej na kontynent europejski. To jeden z punktów, jaki przyświecał wizycie prezydenta USA, ale ważną jest też deklaracja, iż udało się osiągnąć porozumienie, które zmieni decyzje poprzednika Bidena. To właśnie były prezydent USA Donald Trump rozpoczął wojnę handlową z Unią Europejską, wprowadził cła na wiele towarów, a i zmienił politykę wobec UE, czyli wstrzymał rozwój kontaktów gospodarczych.

Obecnie, a po wizycie Joe Bidena w Brukseli wiemy, że to wszystko zmierza ku końcowi i udało się osiągnąć wstępne porozumienie w kwestii odchodzenia od ograniczeń celnych.

To nic innego, jak zapowiedź, że stosunki na linii USA – UE zaczną być normalizowane, a i stopniowo wycofywane będzie wprowadzone przez administrację Trumpa opodatkowanie przy wymianie handlowej, czyli przepływ towarów, usług i danych, będzie zwiększany i nie będzie obarczany dodatkowymi ograniczeniami oraz opłatami. Ustalenia szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i Joe Bidena pomogą też w zwiększeniu zaufania pomiędzy UE a USA, co też zachwiane zostało podczas prezydentury Donalda Trumpa, a i zwiększany ma być wspólny poziom bezpieczeństwa.

USA zadeklarować miały też przestrzeganie unijnych standardów do prywatności, a to nie było uregulowane, przez ostatnie dziesięć lat i Stany konsekwentnie odmawiały przyjęcia takich rozwiązań, więc mogły bezkarnie inwigilować obywateli UE na swoim terenie. To się teraz zmieni.

Zmian doczekają się też zasady dotyczące działania amerykańskich firm technologicznych na terenie UE, a i zapowiadane są w zakresie ochrony danych osobowych, więc np. irlandzki organ ds. danych osobowych, będzie miał z tego tytułu mniej pracy.

Ogólna ocena wizyta Bidena w Unii Europejskiej wypada dobrze, chociaż niektórzy z europejskich polityków spodziewali się po niej nieco więcej.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jakie owoce? Jaka ce
Polska i Biden, Bide
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська