Początek końca Łukaszenki

Ekspert ds. bezpieczeństwa, były kapitan irlandzkiej armii wypowiedział się w sprawie porwania samolotu Ryanair i zmuszenia go do lądowania w Mińsku.

Tom Clonan stwierdził, że mamy właśnie do czynienia z „początkiem końca” Łukaszenki, bo zaczął być na świecie i to w sposób jawny, uznawany za dyktatora. Jego działania, zmieniły postrzeganie całego problemu Białorusinów, a i szybka reakcja opinii międzynarodowej, w tym nałożenie zakazu lotów białoruskich samolotów nad Unią Europejską, zakaz lądowania samolotów białoruskich przewoźników na unijnych lotniskach i czasowe zawieszenie połączeń lotniczych z Białorusią, to znak, że Łukaszenko, nie może liczyć na pobłażliwość. Co więcej, wiele państw z całego świata, w tym cała Unia Europejska i USA, raczej zgodzą się na trwałe wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Białorusi, a to stanie się zablokowaniem możliwości współpracy międzynarodowej.

Ważne jest też, iż niektóre z państw, zaczęły zastanawiać się nad zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Białorusią i wydaleniem ambasadorów, a pozostawieniem jedynie po jednym, i to niższego szczebla, przedstawicielu reżimu w Mińsku.

Porwanie samolotu Ryanair, Tom Clonan nazywa „błędem”, który ma już swoje konsekwencje, a będzie miał głębsze, a jednocześnie dodał, iż to bezpośrednio rozwścieczyło kraje demokratyczne. Takie działanie, więc sprowadzenie na ziemię samolotu bez wyraźnej przyczyny, więc ingerencja w lotnictwo cywilne, może być odebrane, jako bezpośredni atak, a do tej pory posługiwali się takim modelem działania terroryści.

Tym samym ekspert ds. bezpieczeństwa stwierdził, że reżim Łukaszenki, dotarł właśnie do momentu, w którym pozostał mu już właściwie tylko jeden wasal, ale co istotne, ten również nie może liczyć na łaskawy wzrok ze strony państw zachodnich.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia jest w stan
Wróciły antyaborcy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian